Up&More

Performance marketing

Czym jest performance marketing?

Umów się na konsultację z performance marketingu!

Czym jest marketing efektywnościowy (performance marketing)?

Performance marketing to forma marketingu cyfrowego, w której reklamodawcy płacą dostawcom usług marketingowych dopiero po osiągnięciu ich celów biznesowych lub po podjęciu określonych działań. Takie działania to np. kliknięcie, sprzedaż lub wyświetlenia reklam. Innymi słowy, jest to marketing oparty na efektach, stąd nazwa marketing efektywnościowy.

Ten rodzaj marketingu działa, gdy reklamodawcy łączą się z agencjami lub wydawcami, aby projektować i umieszczać reklamy swojej firmy w dostępnych kanałach, np. Google Ads czy Facebook Ads – w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, filmach czy osadzonych treściach internetowych. Zamiast płacić za reklamę w tradycyjny sposób, reklamodawcy płacą na podstawie skuteczności reklamy, mierząc wszystkie dostępne elementy w procesie emitowania reklam.

Jakie są cele performance marketingu?

Cele, które osiągają kampanie marketingu efektywnościowego, nazywamy KPI (Key Performance Indicators). Umożliwiają mierzenie stopnia realizacji celów. Oznaczają kluczowe wskaźniki wydajności, tzn. wymierną miarę wydajności w czasie dla określonego celu. KPI umożliwiają zespołom mierzenie postępu w osiągnięciu celów, do których dążą. Dzięki KPI możemy jasno ocenić skuteczność kampanii oraz poszczególnych jej elementów.

KPI możemy podzielić na kilka grup:

  • strategiczne: są to ogólne, kluczowe wskaźniki wydajności, które monitorują cele organizacji. Zazwyczaj patrzymy na jeden lub dwa strategiczne KPI, aby dowiedzieć się, jak radzi sobie organizacja w danym momencie. Mogą to być np. zwrot z inwestycji, przychody czy udział w rynku. W marketingu efektywnościowym będą to np. pozyskane leady, ROI lub ROAS.
  • operacyjne: te wskaźniki KPI zazwyczaj mierzą wydajność w krótszym czasie i koncentrują się na procesach organizacyjnych i wydajności. Niektóre przykłady obejmują sprzedaż według regionu, średnie miesięczne koszty transportu i koszt pozyskania (CPA). W marketingu efektywnościowym będą to np. CTR, CPC czy wyświetlenia reklamy.

Jakie są kanały performance marketingu?

Performance marketing umożliwia dotarcie do odbiorców za pomocą różnych kanałów. Oto główne kanały, które możemy wykorzystać do promocji naszej firmy: 

  • Reklama natywna – to reklama dopasowana do treści zawartych na stronie. Jej główną zaletą jest to, że nie wygląda jak reklama. Ta wiadomość promocyjna wygląda naturalnie; jednak nie ma wezwania do działania. Marketerzy używają reklam natywnych z różnymi formatami treści. Najważniejsze jest to, aby przekaz reklamowy był idealnie dopasowany do treści. Wybierając ten rodzaj reklamy, możesz płacić za kliknięcia lub wyświetlenia.
  • SEM (search enginge marketing) – to ogół działań promocyjnych w internecie, które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa / frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki.
  • Marketing mediów społecznościowych – Facebook, Instagram, TikTik, Twitter, LinkedIn to najczęściej używane kanały społecznościowe wśród osób w różnym wieku. Te sieci społecznościowe pozwalają markom nawiązać kontakt z odbiorcami, zwiększyć ruch i świadomość, zwiększyć sprzedaż itp. Możesz wybierać spośród różnych metod wyceny: koszt kliknięcia, koszt obejrzenia, koszt wyświetlenia, koszt pozyskania itp.
  • Marketingu partnerski – obejmuje marketing afiliacyjny i influencerów. Reklamodawcy zwykle płacą za sprzedaż, pozyskane leady, pobrania, instalacje aplikacji itp. Udostępnienie partnerowi specjalnego linku pozwala reklamodawcom zidentyfikować źródło zwrotu z inwestycji, a tym samym określić najbardziej dochodowe strategie.

Jakie są zalety performance marketingu?

Jest łatwo mierzalny – w marketingu efektywnościowym reklamodawcy i marketerzy płacą tylko za pozyskane kliknięcia/konwersje/wyświetlenia. Każda transakcja polega na wykonaniu przez konsumenta określonej czynności, takiej jak dokonanie zakupu od reklamodawcy lub zapisanie się na abonament. Możliwość śledzenia w marketingu efektywnościowym nie opiera się na szacunkach, a twardych danych. 

Precyzyjne targetowanie – za pomocą marketingu efektywnościowego masz możliwość wyświetlania reklam dokładnie tym osobom, którym chcesz. Podczas targetowania możesz uwzględnić takie czynniki jak demografia, lokalizacja, zachowanie użytkowników czy preferencje. To pozwala na dotarcie do pożądanych odbiorców w wyznaczonym czasie i miejscu. Wszystko to przekłada się na większą skuteczności reklam i zwiększa szanse na konwersję.

Kontrola nad budżetem – możesz jasno wyznaczyć limity dziennych wydatków, ustawić preferowane modele rozliczeń, jak np. koszt za kliknięcie (CPC) czy koszt za konwersję (CPA), i dostosowywać podejście oraz budżet na podstawie uzyskanych wyników.  Płacisz tylko za osiągnięte wyniki, dzięki czemu nie musisz martwić się o przepalony budżet. 

Skalowalność- możesz w prosty sposób zwiększyć wydatki na kampanię, w zależności od Twoich potrzeb. Dzięki dokładnemu śledzeniu wyników i optymalizacji, kampanie mogą być dostosowywane i rozwijane w celu osiągnięcia większego zasięgu, generowania większej liczby konwersji i wzrostu sprzedaży.

Czym zajmuje się agencja performance marketingu?

Agencje marketingu efektywnościowego specjalizują się w kanałach marketingu cyfrowego typu pay-per-action i są w stanie wykorzystywać analitykę do śledzenia i raportowania wyników. Agencja pomoże Ci stworzyć strategię, zarządzać kampaniami oraz je optymalizować. 

Działania agencji digitalowych skupiają się na optymalnym wykorzystaniu budżetu reklamowego w celu osiągnięcia wyznaczonych celów, np. zwiększenia sprzedaży lub pozyskania leadów. Agencja zajmuje się tworzeniem reklam, monitorowaniem i optymalizacją wszelkich kampanii, analizą danych oraz raportowaniem wyników. Ty możesz poświęcić czas na prowadzenie i rozwój swojego biznesu, a agencja zadba o efektywną reklamę Twoich produktów i usług.

Kiedy warto skorzystać z pomocy agencji performance marketingu?

Jeśli Twoja firma nie posiada wewnętrznych zasobów w postaci specjalisty SEM, grafika czy analityka, najlepiej będzie jeśli skorzystasz z usług agencji. Dzięki temu unikniesz konieczności zatrudniania i szkolenia własnego zespołu, co może być czasochłonne i kosztowne. Agencja posiada kompetencje w każdym zakresie marketingu digitalowego, dzięki czemu możesz być pewny, że Twoje środki zostaną wykorzystane w optymalny sposób.

Agencja pomoże Ci stworzyć strategię promocji Twoich produktów i usług, a także zbadać grupę docelową, miejsce jej występowania oraz możliwości dotarcia do niej. Dzięki odpowiednim narzędziom i umiejętnościom dedykowanych specjalistów uzyskasz najlepszą skuteczność reklam oraz wysoki zwrot z inwestycji.

Platformy, które umożliwiają wyświetlanie reklam, dla niezaawansowanych użytkowników będą trudne w obsłudze oraz użytkowaniu. Specjaliści z agencji performance marketingu w odpowiedni sposób zaopiekują się kampanią oraz ustawią ją tak, by generowała optymalne wyniki.

Jak prowadzić kampanię performance marketingu?

Prowadzenie kampanii performance marketingu to zaawansowany technicznie proces, który wymaga wiedzy oraz odpowiednich kompetencji. Zacznij od wyznaczenia i określenia celów, które za pomocą kampanii będziesz chciał osiągnąć. Dzięki temu, w trakcie trwania kampanii będziesz mógł ocenić skuteczność swoich działań. 

Kiedy już wyznaczysz cele, zastanów się nad odpowiednimi kanałami reklamowymi, za pomocą których dotrzesz do swojej grupy docelowej. W zależności od kanału, będziesz mógł użyć różnych opcji targetowania, np. za pomocą danych demograficznych oraz behawioralnych. 

Kiedy już wystartujesz z działaniami marketingowymi, staniesz przed potrzebą ich optymalizacji. Bieżące monitorowanie wyników i analiza pozyskanych danych pozwalają na wskazanie obszarów wymagających poprawy. Testuj różne warianty promocji, grup docelowych i szukaj optymalnych rozwiązań. Dzięki temu uzyskasz najlepsze wyniki kampanii. .

Kampanie lead generation

Generowanie leadów to proces przyciągania potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani Twoimi produktami lub usługami, a następnie przekształcania ich w potencjalnych klientów, którzy skorzystają z oferty Twojej firmy.

Celem procesu generowania leadów jest poprowadzenie potencjalnych klientów przez lejek sprzedaży, aż będą gotowi do dokonania zakupu. Potencjalni klienci przechodzą przez każdy etap lejka, od momentu zaistnienia w ich świadomości, aż do sprzedaży. 

Generowanie leadów to złożony proces, który zwiększa świadomość marki, buduje relacje społecznościowe, generuje wysokiej jakości leady i finalizuje sprzedaż. Twój proces marketingowy związany z generowaniem leadów będzie różnił się, w zależności od potrzeb firmy, ale istnieją cztery zasadnicze etapy występujące w większości kampanii lead generation: świadomość leadów, edukacja leadów, próbkowanie leadów i konwersja leadów.

Modele rozliczeń w ramach kampanii performance marketingu

Kampanie marketingu efektywnościowego możesz rozliczać w kilku podstawowych modelach. Są one określeniem sposobu, w jaki płacisz wykonawcy za realizację kampanii.

CPC (Cost per Click) – płacisz za każde kliknięcie w reklamę. Model uwzględnia jedynie te kliknięcia, które faktycznie nastąpiły, niezależnie od liczby konwersji.

CPM (Cost per Mille) – płacisz za liczbę wyświetleń reklamy, zazwyczaj jest 1000 wyświetleń.

CPL (Cost per Lead) – płacisz za pozyskane leady. Mogą to być np. przesłane formularze lub zostawione na stronie dane kontaktowe.

CPA (Cost per Acquisition) – płatność za zrealizowane konwersje. Reklamodawca płaci wykonawcy tylko za te akcje, które zostały wykonane, np. dokonanie zakupu, rejestracja czy pobranie aplikacji.

Analityka w kampaniach performance

Analityka internetowa to niezbędny element prowadzenia kampanii online. Umożliwia efektywne działanie w internecie dzięki dostarczeniu danych na temat użytkowników oraz ich zachowań. Analizowanie danych, dostrzeganie w ich gąszczu pewnych zależności oraz wyciąganie z nich wniosków przyda się zarówno w prowadzeniu sklepu internetowego, pisaniu bloga, jak i redagowaniu portali czy serwisów.

W zależności od przypadku, analityka oraz jej konfiguracja wyglądają inaczej. Zależnie od potrzeb, możesz badać różne dane i sprawdzać różne mechanizmy. Najpopularniejszym narzędziem analitycznym wykorzystywanym w performance marketingu jest Google Analytics 4.

  • zbiera dane o witrynie i aplikacji, aby umożliwiać lepsze poznawanie ścieżki klienta;
  • używa danych opartych na zdarzeniach, a nie na sesjach;
  • zawiera ustawienia prywatności, np. pomiar bez użycia plików cookie, oraz modelowanie zachowań i konwersji;
  • obejmuje funkcje prognostyczne, które podpowiadają zalecane działania bez użycia skomplikowanych modeli;
  • integruje się bezpośrednio z platformami medialnymi, aby pomagać w zachęcaniu użytkowników do działania w witrynie lub aplikacji.

Jak mierzy się skuteczność kampanii performance?

Skuteczność kampanii performance mierzy się za pomocą zestawienia jej wyników z założonymi celami, tzn. KPI oraz pozyskanymi w ramach kampanii danymi. Możemy porównywać ze sobą koszty ruchu (CPC), współczynnik konwersji (CR), koszt konwersji, współczynnik klikalności (CTR) czy zasięg kampanii.

Nie ma uniwersalnego sposobu na zmierzenie skuteczności kampanii, ponieważ każda z nich jest inna i wymaga analizy innych współczynników. W kampanii leadowej będziemy skupiać się na analizie liczby leadów, ich koszcie oraz jakości, a w kampanii zasięgowej interesować nas będą wygenerowane wyświetlenia oraz kliknięcia w reklamę. Dlatego zanim przejdziemy do pomiaru skuteczności, należy zastanowić się, które wskaźniki są dla nas kluczowe, a następnie je analizować.

Optymalizacja kampanii performance

Optymalizacja kampanii performance marketingu polega na ciągłym ulepszaniu strategii oraz prowadzonych działań reklamowych w celu osiągnięcia możliwie najwyższej skuteczności. Na proces składa się analiza danych, prowadzenie testów oraz eksperymentów, personalizacja, targetowanie, ulepszanie stron docelowych oraz analiza wyników. 

Analizując uzyskane w procesie prowadzonych kampanii dane, a następnie podejmując działania optymalizacyjne, osiągniesz lepsze rezultaty i zmaksymalizujesz ROI, czyli zwrot z inwestycji. Pamiętaj, że optymalizacja kampanii jest nieustannym procesem, który dąży do ciągłego doskonalenia i maksymalizowania efektywności reklam. Jednorazowe działania optymalizacyjne pomogą usprawnić działanie kampanii, ale tylko regularna optymalizacja umożliwi sprawne pozyskiwanie zadowalających efektów.

Narzędzia niezbędne do prowadzenia kampanii performance

Najpopularniejszymi narzędziami, które możesz wykorzystać do prowadzenia kampanii efektywnościowych, są:

Google Analytics 4 – narzędzie służące do zbierania i analizowania w jednym panelu danych z różnych witryn internetowych i aplikacji mobilnych.

Google Ads Editor – Edytor Google Ads to aplikacja do zarządzania kampaniami Google Ads, dostępna do pobrania za darmo. Korzystanie z niej jest proste: pobierasz co najmniej jedno konto, edytujesz kampanie offline i przesyłasz zmiany do Google Ads. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i ułatwi zbiorcze wprowadzanie zmian.

Google Looker Studio – Looker Studio, dawniej Google Data Studio, to narzędzie online do konwertowania danych na konfigurowalne raporty informacyjne i pulpity nawigacyjne. Umożliwia tworzenie raportów i szybką analizę danych.

SemRush -narzędzie do badania słów kluczowych i danych rankingowych online, w tym wskaźników, takich jak liczba wyszukiwań czy koszty kliknięcia.

Najnowsze trendy w performance marketingu

Personalizacja  – treści reklamowe i komunikacja jest coraz bardziej dopasowywany do indywidualnych preferencji, zachowań i potrzeb odbiorców. Pomaga to zwiększyć zaangażowanie użytkowników, a co za tym idzie, współczynnik konwersji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego również staje się powszechnie stosowane. Dzięki tym technologiom możliwe jest analizowanie ogromnych ilości danych, prognozowanie zachowań użytkowników, automatyzacja procesów reklamowych oraz personalizacja ofert i treści. 

Kanały mobilne pokrywają coraz większą część rynku. Przez ich rosnącą popularność,  kampanie reklamowe są optymalizowane pod kątem użytkowników korzystających głównie z telefonów. Reklamy dostosowane do tych platform są bardziej responsywne i przystosowane do mniejszych ekranów, co zwiększa szanse na dotarcie do odbiorców w odpowiednim momencie i miejscu.

Na znaczeniu zyskuje również integracja różnych kanałów marketingowych. Ważne jest spójne połączenie działań w reklamie wyszukiwarkowej, social mediach, e-mail marketingu i innych kanałach. Integracja kanałów pozwala na skuteczniejsze targetowanie i koordynację działań, co przekłada się na zwiększoną skuteczność kampanii.

Dlaczego warto wybrać działania performance marketingu z Up&More?

W Up&More skupiamy się na realizacji Twoich celów biznesowych, niezależnie czy są to wyniki sprzedażowe, udział w rynku, liczba nowych klientów czy rozpoznawalność marki. Od lat współpracujemy z największymi graczami na rynku polskim oraz europejskim i dbamy o najwyższą jakość obsługi. 

Dzięki przemyślanym strategiom pomagamy markom się rozwijać i pozyskiwać nowych klientów. Gwarantujemy wsparcie na każdym etapie projektu, od wdrożenia, przez optymalizacje, po raportowanie. Towarzyszymy klientom w każdym obszarze digital marketingu i dbamy o to, by był realizowany na najwyższym poziomie.

Nasze kompetencje obejmują marketing aplikacji mobilnych, planowanie strategii marketingowych, PPC, social media oraz influencer marketing, SEO, analitykę oraz WEB development.

Należymy do wąskiego grona firm ze statusem Google Premier Partner. Posiadamy zaawansowaną wiedzę z zakresu tworzenia, pomiaru i optymalizacji poszczególnych usług Google Ads oraz zarządzania nimi. Na pokładzie mamy najlepszych, certyfikowanych specjalistów.

Nasze kampanie co roku są doceniane w najbardziej prestiżowych plebiscytach marketingowych. Up&More to najlepsza agencja z Polski na European Search Awards 2022 – zdobyliśmy aż 4 główne nagrody!

Klienci często zostają z nami na wiele lat, a dzięki partnerskim relacjom, które budujemy, osiągamy ponadprzeciętne wyniki.