Elevenlabs AudioNative Player

Table of contents

    W obecnych czasach, gdy Internet stał się głównym źródłem pozyskiwania  informacji o produktach i usługach, promocja online to istotny element każdej strategii marketingowej, także dla lokalnych firm. Przedsiębiorcy muszą znaleźć sposoby na skuteczne dotarcie do swojej grupy docelowej. W przypadku widoczności w Internecie przychodzi lokalna kampania w Google Ads. To rozwiązanie umożliwia precyzyjne trafienie do klientów z wybranego obszaru geograficznego. Pomaga to lokalnym firmom zwiększyć widoczność w Internecie, przyciągnąć więcej odwiedzających na stronę oraz zdobyć nowych klientów. W tym artykule przyjrzymy się zaletom płynącym z wykorzystania takich kampanii oraz pokażemy, jak można je skutecznie zastosować w rozwijaniu własnego biznesu.

    kampania lokalna google ads

    Czym jest kampania lokalna w Google Ads?

    Zacznijmy od tego, “czym właściwie jest kampania lokalna?”. Kampania lokalna w Google Ads to rodzaj reklamy, która ma na celu promowanie produktów lub usług w określonym obszarze geograficznym. Dzięki tego typu kampaniom możesz dotrzeć do lokalnych klientów, mieszkających lub przebywających w pobliżu Twojej firmy. Dzięki geotargetingowi, reklamy lokalne wyświetlane są jedynie użytkownikom znajdującym się w pobliżu, co pozwala na precyzyjne i skuteczne dotarcie do lokalnej grupy odbiorców.

    Jakie są różnice między kampaniami lokalnymi a innymi typami kampanii w Google Ads?

    Kampanie lokalne różnią się od innych typów kampanii w Google Ads przede wszystkim sposobem kierowania. Standardowe kampanie Google Ads skupiają się na szerszym zasięgu i promocji, w tym na promocji sklepów internetowych oraz usług, które nie są ograniczone lokalizacją. Kampanie lokalne w Google Ads są zoptymalizowane pod kątem dotarcia do użytkowników w konkretnej lokalizacji.

    Warto pamiętać, że system Google Ads nie oferuje bezpośrednio takiego typu kampanii jak kampania lokalna. Obecnie reklamy lokalne zostały włączone w kampanie Performance Max, zachowując swoją funkcjonalność i możliwości promocji na poziomie lokalnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu kampanii Performance Max zapoznaj się z naszym artykułem pt. “Kampanie Performance Max w pigułce

    Dlaczego warto korzystać z reklamy lokalnej w Google Ads?

    Wykorzystanie reklamy lokalnej w Google Ads ma wiele zalet, szczególnie dla firm, które chcą dotrzeć do klientów w określonym obszarze geograficznym.  Nie tylko zwiększysz swoją sprzedaż, lecz także otrzymasz wiele dodatkowych korzyści, które wpłyną na rozwój Twojego biznesu. Oto kilka z nich:

    • Budowanie lokalnej świadomości marki – lokalne kampanie pozwalają budować świadomość wśród lokalnych odbiorców. Jest to pierwszy krok do zwiększenia rozpoznawalności marki na lokalnym rynku.  
    • Docieranie do określonej grupy docelowej odbiorców – reklamy lokalne pozwalają dotrzeć do osób znajdujących się w pobliżu Twojej firmy lub zainteresowanych Twoim obszarem działania. Dzięki temu możesz skuteczniej przyciągnąć klientów, którzy rzeczywiście mogą skorzystać z Twojej oferty. W ten sposób skupisz się na docelowej grupie klientów i nie przepalisz budżetu marketingowego na odbiorców spoza Twojego obszaru działania.
    • Wzrost liczby odwiedzin w lokalu – przedsiębiorcy oferujący usługi lokalne mogą przyciągać klientów do swoich fizycznych punktów. Google umożliwia także mierzenie wizyt w sklepie, co pozwala ocenić skuteczność kampanii.
    • Zwiększenie konkurencyjności – reklama lokalna pozwala wyróżnić się na tle innych firm działających w tym samym regionie. Możesz przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, zanim trafią do konkurencji. Lokalne reklamy wyszukiwania łączą się ze stroną lokalizacji Twojej firmy, która zawiera informacje, takie jak godziny otwarcia sklepu, adres, opinie klientów i zdjęcia. Takie działania pozwala na wyróżnienie swojej oferty na tle konkurencji. 
    • Wspieranie decyzji zakupowych – wiele osób poszukuje lokalnych usług czy produktów online przed zakupem. Widoczność Twojej firmy w wynikach wyszukiwania i Mapach Google może wpłynąć na ich decyzję zakupową.

    Zastosowanie reklamy lokalnej w Google Ads

    Lokalne reklamy w Google Ads są szczególnie przydatne dla firm, które chcą dotrzeć do klientów w określonej lokalizacji. Tego typu reklamy są dedykowane przedsiębiorstwom, posiadającym fizyczne punkty sprzedaży lub usług na określonym obszarze geograficznym. Oto ich najważniejsze zastosowania:

    • Promowanie lokalnych punktów sprzedaży – zwiększenie ruchu w sklepach stacjonarnych, restauracjach, salonach usługowych itp.
    • Dotarcie do turystów – reklamy kierowane do osób odwiedzających określoną lokalizację.
    • Wsparcie wydarzeń lokalnych – promowanie wydarzeń, takich jak koncerty, warsztaty, targi czy promocje sezonowe.
    • Reklamy dla usługodawców lokalnych – firmy oferujące usługi, np. hydrauliczne, fryzjerskie czy kosmetyczne, mogą dotrzeć do klientów w pobliżu.
    • Kampanie sezonowe – reklamy skierowane do klientów w określonym czasie, np. w okresie świątecznym, wakacyjnym lub podczas promocji.
    • Rozwój marki w regionie – budowanie świadomości marki w lokalnej społeczności.
    • Reklamy na Mapach Google – lokalizacje firm są promowane bezpośrednio w Mapach Google, co ułatwia klientom znalezienie drogi.

    Jeśli jeszcze nie masz dodanej swojej firmy do Google Maps, zapoznaj się z naszym artykułem pt. “Jak dodać firmę do Google Maps?

    Jak działa kampania lokalna Google Ads?

    Tworząc kampanię lokalną, należy wskazać lokalizację promowanego biznesu stacjonarnego. W tym celu trzeba powiązać konto Google Ads z profilem firmy w Google lub wybrać już połączone lokalizacje. Następnie należy ustalić budżet kampanii oraz dodać odpowiednie elementy reklamowe takie jak np. teksty reklam Na podstawie tych informacji systemy uczące się Google automatycznie zoptymalizują stawki, miejsca wyświetlania reklam i kombinacje komponentów.

    Miejsca wyświetlania reklam lokalnych:

    • Mapy Google – gdy użytkownicy wyszukują informacje lub przeglądają lokalny obszar w Mapach Google. Użytkownicy, którzy znajdują się w pobliżu punktu firmy lub interesują się jej lokalizacją, mogą zobaczyć reklamę.
    • Sieć wyszukiwania Google – Google dopasowuje reklamę tekstową do wyszukiwanych słów, które mają związek z daną firmą i jej lokalizacją.
    • YouTube – Google może wyświetlać reklamy lokalne w YouTube tam, gdzie mogą docierać do użytkowników potencjalnie zainteresowanych ofertą danej firmy.
    • Sieć reklamowa Google – reklamy mogą się wyświetlać w najodpowiedniejszych miejscach w sieci reklamowej Google, czyli na witrynach, gdzie mogą przebywać potencjalni klienci. 
    • Profil firmy – lokalne kampanie wykorzystują „Profil firmy” do przyciągania uwagi klientów do specjalnych ofert i produktów dostępnych w punkcie stacjonarnym. Mogą również podkreślać cechy lokalizacji firmy, aby zachęcić klientów do odwiedzin.
    • Gmail – kampanie lokalne skierowane na promocję lokalną firmy stacjonarnych mogą docierać do użytkowników Gmaila za pomocą urządzeń mobilnych.

    Jak przygotować kampanię lokalną w Google Ads?

    Uruchomienie każdej kampanii w Google Ads powinno być poprzedzone przygotowaniami. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku kampanii lokalnej. Przede wszystkim musisz zastanowić się, co chcesz osiągnąć za pomocą tego typu reklamy. Najczęściej zakłada się, że reklamy lokalne mają na celu zwiększenie liczby wizyt w punkcie stacjonarnym. Natomiast tego typu reklamy można wykorzystać także do generowania zapytań i leadów. Drugim krokiem przygotowania kampanii lokalnej w Google Ads jest poznanie i zrozumienie swojej grupy docelowej. W tym celu warto zadać i odpowiedzieć na pytanie – Kim są lokali klienci? 

    Jasno określony cel i dobre zrozumienie grupy docelowej pomoże Ci w wybraniu odpowiednich ustawień kampanii i doborze komunikacji w treściach reklamowych. 

    Poza tymi krokami warto pamiętać o technicznych aspektach, które konieczne są do uruchomienia reklamy. Oto one:

    • Wizytówka Google i obecność w Google Maps – Twoje przedsiębiorstwo powinno mieć wizytówkę w usłudze Google Moja Firma.
    • Konto Google Ads – niezbędne jest założenie konta w usłudze Google Ads. Google Ads jest platformą do zarządzania kampanią reklamową. 
    • Fizyczny punkt stacjonarny – w przypadku kampanii dla sklepów lub usług lokalnych konieczne jest posiadanie stacjonarnego punktu sprzedaży. 
    • Konto Google Merchant Center – dla sklepów sprzedających produkty fizyczne konieczne jest założenie konta w Google Merchant Center oraz dodanie do niego pliku produktowego zawierającego lokalny asortyment. Następnie konto Google Merchant Center trzeba połączyć z kontem Google Ads. Jeśli masz trudności z nawigacją po koncie Google Merchant Center, zapoznaj się z naszym artykułem pt. “Google Merchant Center – jak nim zarządzać?
    • Śledzenie konwersji – upewnij się, że masz skonfigurowane śledzenie konwersji.

    Po spełnieniu tych warunków możesz przystąpić do uruchomienia kampanii lokalnej w Google Ads. Warto jednak przed przygotować atrakcyjne treści i komponenty reklamowe, które przyciągną lokalnych klientów.

    Jak utworzyć i skonfigurować kampanię lokalną krok po kroku?

    Poniższy poradnik przedstawia tworzenie kampanii z reklamami lokalnego asortymentu produktów. Inaczej wygląda konfiguracja kampanii lokalnej dla celów związanych ze sprzedażą w sklepie stacjonarnym, a także w przypadku reklamy lokalnej usługi. Natomiast sam proces tworzenia kampanii jest do siebie podobny. 

    Krok 1: Tworzenie kampanii

    1. W Google Ads kliknij Przycisk plusa → Kampania.
    2. Wybierz cel kampanii: Wizyty w lokalnym sklepie stacjonarnym i promocje.
    1. Wybierz typ kampanii: Performance Max.
    1. Wskaż swoje konto Merchant Center, etykietę pliku danych i kraj sprzedaży.
    2. Nadaj kampanii nazwę i kliknij Dalej.

    Uwaga: 

    • Upewnij się, że cele konwersji są aktualne i dostosowane do Twojej strategii biznesowej. Usuń nietrafne cele w ustawieniach konwersji. 
    •  W przypadku reklamy lokalnej usługi a nie sklepu stacjonarnego nie musisz przejmować się krokiem czwartym. 
    • Jeśli nie masz skonfigurowanych konwersji odnoszących się do wizyt lokalnych w sklepie stacjonarnym to na etapie wyboru celu kampanii możesz wybrać opcję “Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celów”. 

    Krok 2: Ustaw preferencje określania stawek

    1. W sekcji „Określanie stawek” wybierz jedną ze strategii:
    • Maksymalizacja liczby konwersji – wybierz jeśli każda konwersja ma dla Ciebie jednakową wartość. Jeśli zaznaczysz pole wyboru „Ustaw docelowy koszt działania”, kampania będzie dążyć do osiągnięcia podanego docelowego kosztu działania.
    • Maksymalizacja wartości konwersji – wybierz jeśli konwersje mają różne wartości. Jeśli zaznaczysz pole wyboru „Ustaw docelowy zwrot z nakładów na reklamę”, kampania będzie dążyć do osiągnięcia podanego docelowego zwrotu z nakładów na reklamę.
    1. (Opcjonalnie) Zaznacz opcję „Pozyskiwanie nowych klientów”, aby zoptymalizować kampanię na ich potrzeby.

    Uwaga: 

    • Aby korzystać z tej opcji, musisz uwzględnić segment odbiorców zawierający co najmniej 1000 aktywnych użytkowników w przynajmniej 1 sieci.

    Krok 3: Ustawienia kampanii

    1. Lokalizacje:
    • Wybierz miejsca, w których reklamy mają się wyświetlać. 
    • Aby kierować reklamy na specyficzne miejsca, użyj opcji „Szukanie zaawansowane”. Lokalizacje możesz dodawać zbiorczo lub wpisać lokalizację i promień wokół niej, aby wyznaczyć w ten sposób obszar, na który chcesz kierować reklamy.
    1. Języki:
    • Wybierz języki, które używają Twoi klienci.
    1. Dodatkowe ustawienia:
    • Ustaw daty rozpoczęcia i zakończenia kampanii. Kampania może być ciągła, nie musi mieć ustawionej daty zakończenia. 
    • Dodaj szablon śledzenia lub parametry adresu URL. Tego typu ustawienie warto zastosować jeśli prowadzisz spersonalizowane działania analityczne. Parametry URL często wykorzystywane są do współpracy z narzędziami analitycznymi, takimi jak: Google analytics, system CRM służący do przypisywania leadów. 

    Krok 4: Skonfiguruj komponenty i grupy produktów

    1. Grupy komponentów:
    • Grupa komponentów składa się z nagłówków, długich nagłówków, tekstów reklamy, obrazów, logo, filmów, wezwania do działania oraz opcjonalnych promocji. 
    • Dodaj wymagane komponenty do kampanii. 
    1. Produkty:
    • Wybierz produkty z pliku Merchant Center, które mają być promowane
    1. Sygnały dotyczące odbiorców: 
    • Opcjonalnie dodaj sygnały dotyczące odbiorców. Dzięki sygnałom odbiorców możesz wspomagać mechanizmy automatyzacji Google Ads w optymalizacji kampanii pod wybrane cele. Choć dodanie sygnałów jest opcjonalne, przyspiesza działanie AI i ukierunkowuje ją na właściwe działania.
    1. Dodatkowe komponenty:
    • Dodaj dodatkowe komponenty do reklamy, które urozmaicają Twoją reklamę i pozwalają umieścić pod reklamą przydatne informacje o firmie.
    • Warto dodać takie komponenty jak: komponenty z lokalizacją, komponenty do wykonywania połączeń, komponenty z linkami do podstron, komponenty z objaśnieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dodatkowych komponentach zapoznaj się z naszymi artykułami pt “Rozszerzenia reklam w Google Ads CZ 1.” oraz “Rodzaje rozszerzeń reklam w Google Ads, cz. 2

    Uwaga: 

    • Jeśli nie prześlesz filmu, Google może go automatycznie wygenerować na podstawie innych komponentów. Pamiętaj, że dodanie filmu jest opcjonalne. 
    • Zalecamy wykorzystanie  własnych komponentów, ponieważ będą lepiej dopasowane do grupy docelowej co może zwiększyć skuteczność kampanii.

    Krok 5: Określ budżet

    1. Ustaw średni dzienny budżet na poziomie co najmniej 3-krotności kosztu konwersji (CPA).
    2. Pamiętaj, że dzienne wydatki mogą się różnić, ale miesięczny limit wydatków pozostanie stały.

    Krok 6: Sprawdź i opublikuj kampanię

    1. Przejrzyj podsumowanie kampanii.
    2. Kliknij „Opublikuj kampanię”, aby ją uruchomić.

    Lokalne reklamy w wyszukiwarce

    W ekosystemie Google Ads istnieją również inne sposoby na wykorzystanie reklamy lokalnej. Reklamę lokalną możesz utworzyć w ramach typu kampanii “Search”. Taka reklama będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Google oraz w Mapach Google na podstawie dodanych słów kluczowych do kampanii. 

    Aby uruchomić reklamy swojej firmy w wyszukiwarce i Mapach Google:

    • Aktywuj komponenty lokalizacji w Google Ads. 
    • Zaktualizuj lub utwórz wizytówkę swojej firmy w Profilu Firmy. Jeśli już posiadasz wizytówkę, upewnij się, że dane są aktualne. 
    • Użyj kierowania i stawek według lokalizacji, aby dotrzeć do klientów w określonych obszarach i zwiększyć stawki dla osób znajdujących się w pobliżu Twojej firmy. 
    • Optymalizuj słowa kluczowe, dodając frazy związane z lokalizacją oraz lokalnymi wyszukiwaniami do kampanii. 

    Jeśli chcesz ustawić tego typu kampanię zapoznaj się z naszym zaawansowanym poradnikiem pt. “Jak stworzyć kampanię w sieci wyszukiwania Google Ads?

    Optymalizacja reklamy lokalnej Google Ads. Na czym polega?

    Optymalizacja reklamy lokalnej obejmuje to zarówno działania techniczne, jak i strategiczne, które pozwalają dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów i maksymalizacji efektów kampanii. Jeśli wykonałeś porządna przed i podczas tworzenia kampanii proces optymalizacji będzie łatwiejszy. Natomiast środowisko Google Ads ciągle się zmienia, dlatego też proces optymalizacji to nieodzowny element prowadzenia kampanii w Google Ads. 

    Oto kluczowe elementy optymalizacji reklamy lokalnej, na które przede wszystkim warto zwrócić uwagę: 

    Precyzyjny geotargeting:

    • zadbaj o precyzyjne ustawienie lokalizacji kampanii, obejmujących określony obszar (miasto, dzielnica, promień od firmy).
    • wyklucz lokalizacje, które nie są kluczowe dla Twojego biznesu, aby nie przepalać budżetu.

    Dostosowanie stawek według lokalizacji:

    • zwiększ stawki dla użytkowników znajdujących się w pobliżu firmy.
    • obniż stawki w mniej istotnych lokalizacjach.

    Aktualne informacje w wizytówce Google Moja Firma:

    Optymalizacja treści reklam:

    • wykorzystaj  spersonalizowane komunikaty uwzględniając przy tym lokalne potrzeby użytkowników.
    • wykorzystaj słowa kluczowe związane z lokalizacją, takie jak nazwy miast, dzielnic czy popularnych punktów orientacyjnych.

    Wykorzystanie dodatkowych rozszerzeń:

    • wykorzystaj rozszerzenia lokalizacji.
    • wykorzystaj rozszerzenia połączeń, umożliwiające klientom szybki kontakt telefoniczny.
    • wykorzystaj rozszerzenia promocji skierowanych do lokalnych klientów.

    Wykorzystanie sygnałów dotyczących odbiorców:

    • wykorzystaj sygnały dotyczące odbiorców w kampanii Performance Max, aby szybciej docierać do potencjalnych klientów.

    Analiza wyników i wprowadzanie zmian:

    • regularnie analizuj raportów efektywnościowe kampanii, zwróć uwagę na takie dane jak: współczynnik konwersji, koszt konwersji czy też wskaźnik klikalności, który pomoże określić Ci czy reklama jest atrakcyjna.
    • dostosuj strategię w oparciu o dane z kampanii, np. optymalizacja harmonogramu wyświetlania reklam czy zmiana budżetu.

    Podsumowanie

    Google Ads to kluczowe narzędzie dla firm lokalnych, które pozwala zwiększyć widoczność online i dotrzeć do klientów w konkretnej lokalizacji. Kampanie lokalne umożliwiają kierowanie reklam wyłącznie do użytkowników znajdujących się w wybranym obszarze geograficznym, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem dla firm chcących rozwijać lokalny marketing i zwiększać ruch w swoich sklepach stacjonarnych lub witrynach internetowych. Dzięki temu narzędziu rośnie liczba odwiedzin i szanse na zdobycie nowych klientów. Zapraszamy do kontaktu, jeśli chcesz ruszyć z promocją swojego lokalnego biznesu czy też zwiększyć efektywność obecnych kampanii!

    Was the article helpful?

    Rate our article, it means a lot to us!

    (4.67/5), 3 votes