Table of contents

    Opinie o produkcie i Twojej firmie mogą być jednym z najpotężniejszych motorów sprzedażowych dla Twojej firmy. Świadczą o tym statystyki, według których aż 70% konsumentów zapoznaje się z opiniami przed dokonaniem zakupu, 63% odbiorców chętniej kupuje ze stron, które chwalą się referencjami, a aż 93% kupujących twierdzi, że opinie w sieci wpływają na ich decyzje zakupowe. To jednak nie wszystko – społeczny dowód słuszności w różnych miejscach w sieci może zachęcić niezdecydowanych i ograniczyć liczbę nieudanych zakupów. Jak jednak zadbać o to, by klienci dzielili się swoimi opiniami w sieci? Zobacz nasze taktyki na pozyskiwanie opinii w marketingu internetowym.

    1. Wprost poproś o opinię

    Jak pozyskiwać opinie w marketingu internetowym? Zapomnij, że klienci sami z siebie podzielą się swoimi wrażeniami. Zrobią to, ale częściej wówczas, gdy doświadczenia są negatywne. Według badań tylko 6% konsumentów sama z siebie wystawia opinie online. Jeśli chcesz zyskać pozytywną opinię, musisz się bardziej wysilić i wprost o nią poprosić. Możesz to zrobić na wiele sposobów – w rozmowie telefonicznej, na czacie czy też wysyłając bezpośredni link do wystawienia opinii, np. w profilu firmy w Google. Znajdziesz go w wyszukiwarce Google po wyszukaniu hasła: nazwa Twojej firmy + profil firmy w Google pod przyciskiem: Poproś o opinię. W sklepach internetowych możesz zautomatyzować ten proces za pomocą wtyczek, np. Boost Review Prestashop.

    Pamiętaj jednak, że samo proszenie o opinię nie daje 100% sukcesu — tylko 20% odbiorców pozytywnie odpowiada na taką prośbę. Zatem Twoim celem jest poproszenie o referencje jak największej liczby klientów — oczywiście pomiń w swoich rozważaniach tych, którzy z całą pewnością nie są zadowoleni.

    Kiedy jest najlepszy moment, by poprosić o referencje? Na pewno po pozytywnym doświadczeniu — np. miesiąc po zakupie, którego klient nie zwrócił, albo po uzyskaniu pozytywnych rezultatów we współpracy.

    Link do udostępnienia dla klientów do udzielenia opinii w profilu firmy w Google

    2. Personalizuj swoje prośby o opinie

    Zdecydowanie łatwiej jest wysyłać tę samą wiadomość do klientów, prosząc o recenzję. Jednak Twoi klienci będą bardziej skłonni zostawić recenzję, gdy poprosi ich o to (lub będą myśleć, że poprosi ich o to) prawdziwa osoba, a nie zautomatyzowany system. Personalizowanie próśb o recenzję pozwoli na komunikowanie w sposób zrozumiały, kto się z Tobą kontaktuje i dlaczego, co minimalizuje zamieszanie i zwiększa współczynniki klikalności.

    Dzięki oprogramowaniu do automatycznego generowania recenzji (i być może pewnej pomocy ze strony firmy zarządzającej recenzjami) możesz spersonalizować swoje wiadomości, podając imię klienta i odnosząc się do pracownika, z którym współpracował w sklepie, bez konieczności ręcznego dostosowywania każdego żądania z osobna. Posiadanie technologii, która może wyciągnąć istotne informacje o kliencie i uwzględnić je w żądaniu recenzji, to łatwy sposób na personalizację wiadomości bez marnowania zbyt wiele cennego czasu zespołu.

    Twoje prośby o opinię mogą być pięknie zaprojektowane i napisane, ale jeśli będą odbierane jako zimne i bezosobowe, Twoje wskaźniki otwarć i odpowiedzi pozostaną niskie. Personalizowanie zarówno próśb o recenzję, jak i odpowiedzi pomoże klientom postrzegać Twoją markę jako napędzaną przez ludzi i skoncentrowaną na kliencie, co pomoże poprawić wskaźniki retencji klientów i pozyskiwania nowych klientów. Sprawdź więcej sposobów na wykorzystanie mocy personalizacji w marektingu online.

    3. Chcesz opinię? Daj coś ekstra

    Ludzie uwielbiają dzielić się opiniami, ale jeszcze bardziej lubią drobne prezenty. Co powiesz na to, żeby zachęcić swoich klientów małym bonusem? Nie musisz oferować wielkich rabatów – wystarczy coś symbolicznego, co sprawi, że będą chcieli zostawić recenzję od razu po zakupie. Możesz na przykład:

    • zaproponować klientom zniżkę na kolejne zakupy lub mały upominek w zamian za zostawienie opinii. Może to być nawet kilka procent zniżki, darmowa dostawa albo próbka nowego produktu,
    • zorganizować konkurs, w którym każda recenzja to los na atrakcyjną nagrodę. Zwiększ motywację, obiecując np. bon zakupowy czy zestaw Twoich produktów dla jednego szczęśliwca,
    • zapewnić ekskluzywny dostęp w zamian za recenzję — zaoferuj możliwość wcześniejszego dostępu do nowych produktów lub specjalnych promocji tylko dla tych, którzy podzielą się opinią. Ludzie kochają poczucie wyjątkowości,
    • zautomatyzować proces — ustaw przypomnienia po dokonaniu zakupu, aby zachęcić klientów do zostawienia recenzji. Dobrze jest, jeśli zaraz po wypełnieniu formularza, klient otrzyma natychmiastową nagrodę lub informację o zapisaniu do konkursu.

    4. Udostępniaj pozytywne opinie za pośrednictwem mediów społecznościowych

    Masz w rękach prawdziwe perełki, jakimi są pozytywne opinie Twoich klientów. Dlaczego więc trzymać je tylko dla siebie? Opublikowanie ich w mediach społecznościowych to jak głośne „wow”, które przyciągnie uwagę innych. Daj znać światu, że Twoi klienci są zachwyceni, a nowi klienci nie będą mogli się doczekać, aby do nich dołączyć. Jak to zrobić?

    • Wybierz najlepsze opinie – skoncentruj się na tych, które są najbardziej entuzjastyczne, konkretne i pełne emocji. Klienci uwielbiają szczere i szczegółowe recenzje.
    • Stwórz atrakcyjne wizualnie grafiki – użyj narzędzi takich jak Canva, aby każda opinia była opakowana w estetyczny design. Możesz dodawać zdjęcia produktu lub samego klienta (jeśli wyraził na to zgodę), co jeszcze bardziej wzmacnia wiarygodność.
    • Dodawaj recenzje jako stały element swojego kalendarza social media. Pokaż, że opinie klientów są u Ciebie na pierwszym miejscu i że nie jest to jednorazowa akcja. Możesz dodawać je w InstStories na Instagramie, a następnie wszystkie posty z opiniami dodawać do sekcji wyróżnionych relacji z nazwą: Opinie.
    • Pod każdą opublikowaną opinią dodaj CTA: „Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw recenzję na naszej stronie i bądź kolejną gwiazdą na naszym profilu!”.

    5. Utwórz specjalną stronę docelową z recenzjami Twojej marki

    Wyobraź sobie, że Twoi klienci sami szukają sposobu, by pochwalić Twoją markę – brzmi jak marzenie, prawda? A co jeśli powiemy Ci, że to możliwe? Kluczem jest stworzenie dedykowanej przestrzeni, która nie tylko przyciągnie uwagę, ale wręcz zaprosi do działania. Specjalna strona docelowa z recenzjami to Twój wirtualny „mikrofon”, który pozwala klientom głośno powiedzieć: „Jesteś świetny!” – bez proszenia na kolanach. Jak zadbać o stronę z referencjami, by przynosiła efekty w postaci wzrostu liczby klientów?

    • Zadbaj o prostotę – strona z recenzjami powinna być maksymalnie uproszczona, aby proces dodawania opinii był szybki i bezproblemowy. Zredukuj liczbę kroków do minimum – im łatwiej użytkownikowi coś zrobić, tym większa szansa, że to zrobi.
    • Dodaj sekcję z zachętą – wprowadź wyróżniającą się zachętę w widocznym miejscu, np. „Podziel się swoją opinią i pomóż innym dokonać właściwego wyboru!”. Możesz także zaoferować mały rabat za pozostawienie opinii, co dodatkowo zmotywuje klientów.
    • Zaprezentuj dotychczasowe opinie – pokaż najnowsze i najlepsze recenzje od innych klientów, co pomoże budować zaufanie i sprawi, że nowi odwiedzający chętniej podzielą się swoimi wrażeniami.
    • Dodaj formularz przenoszący do strony opinij w różnych miejscach w internecie – umieść przycisk przekierowujący na tę stronę na najważniejszych podstronach, w e-mailach oraz po zakończonych transakcjach. Klient musi wiedzieć, gdzie może dodać recenzję i czuć się do tego zaproszony w każdej chwili.
    • Dodaj opcje multimedialne – pozwól użytkownikom umieścić w swoich recenzjach zdjęcia lub wideo. Takie opinie są bardziej wiarygodne i angażujące dla przyszłych klientów.

    Zobacz 11 taktyk budujących obecność Twojej marki online

    6. Wykaż zaangażowanie i odpowiadaj na recenzje

    Jak pozyskiwać recenzje w marketingu internetowym> Musisz wykazywać aktywność nie tylko w proszeniu o referencje, ale i w odpowiadaniu na nie. Okaż klientowi zainteresowanie nie tylko w procesie pozyskiwaniu recenzji, ale także po jej otrzymaniu. Odpowiedz na każdą opinię i podziękuj za nią. By zachować różnorodność, możesz korzystać z narzędzi AI do tworzenia treści, takich jak ChatGPT czy Perpelxity.ai. Zadbaj jednak by odpowiedzi były spersonalizowane, a nie sztampowe — dodaj czynnik ludzki do treści AI. Nie musisz tworzyć długich odpowiedzi. Ważne, żeby były szczere i doceniały czas, jaki klient poświęcił na napisanie recenzji. Podziękuj i subtelnie zaproś do ponownych zakupów lub przetestowania nowych produktów.

    A co z negatywnymi recenzjami? Na nie tez musisz odpowiadać. W kontakcie z niezadowolonymi klientami ważne jest, żebyś:

    • umiał trzymać emocje i nerwy na wodzy i wypowiadał się bez emocji, rzeczowo, z poszanowaniem klienta,
    • nie wdawał się w publiczne dyskusje — ewentualny spór należy przenieść na grunt prywatnej komunikacji, np. mailowej lub telefonicznej, by wyjaśnić sprawę,
    • przyznał się do błędu, jeśli go popełniłeś, i zaoferował rekompensatę,
    • szybko odpowiadał na opinie — adekwatny czas to 24-48 godzin od pozyskania opinii.

    7. Wykorzystaj referencje wideo

    Nic nie przekonuje bardziej niż zadowolony klient, który osobiście opowiada o swoich doświadczeniach. To możesz zyskać, inwestując w referencje wideo, które mają wyjątkowo osobisty charakter i są nie do podważenia, ponieważ ich autor zgadza się na upublicznienie swojego wizerunku. Jak najlepiej wykorzystać wideoreferencje w marketingu internetowym?

    • Proś o wideo od najbardziej zadowolonych klientów – zacznij od klientów, którzy są już Twoimi fanami. Skontaktuj się z nimi i zaproponuj nagranie krótkiej referencji w zamian za rabat, darmowy produkt lub dodatkową korzyść. Ludzie lubią być wyróżniani, a wideo daje im możliwość pokazania się jako lojalni klienci.
    • Ułatw proces nagrywania – zadbaj o to, by nagranie wideo było jak najprostsze dla klienta. Możesz przesłać szczegółowe instrukcje lub sugerować, aby nagrali filmik telefonem. Nie muszą to być profesjonalne produkcje – autentyczność jest kluczowa, a naturalne, spontaniczne wypowiedzi są bardziej wiarygodne.
    • Twórz krótkie, angażujące wideo – zachęcaj klientów do tworzenia wideo o długości od 30 do 60 sekund. To wystarczająco dużo, by przedstawić pozytywne doświadczenia, ale na tyle krótko, by widzowie obejrzeli film do końca. Zadbaj, by pytania, na które mają odpowiadać, były proste i konkretne, np.: „Co najbardziej podobało Ci się w naszym produkcie?”, „Jak nasza usługa zmieniła Twoje życie?”
    • Publikuj wideo na różnych platformach – nie ograniczaj się do jednej platformy. Publikuj referencje wideo na stronie internetowej, landing pages, mediach społecznościowych i w mailach marketingowych. To potężny materiał, który możesz wykorzystać na każdym etapie lejka sprzedażowego – od budowania świadomości marki, po konwersję.
    • Twórz kampanie wokół wideo – zamiast traktować referencje wideo jako dodatek, stwórz wokół nich kampanie reklamowe. Możesz wyświetlać te filmy w płatnych kampaniach na Facebooku, Instagramie czy YouTube, aby dotrzeć do nowych klientów. Autentyczność zadowolonych klientów działa jak najlepsza reklama!
    • Wzmacniaj autentyczność – referencje wideo najlepiej działają, gdy są jak najbardziej autentyczne. Nie staraj się ich stylizować na idealne produkcje. Nawet krótki klip nagrany telefonem w domowych warunkach może bardziej przekonać odbiorcę niż perfekcyjnie wyprodukowana reklama.
    • Dodaj wideo do swojej strony produktowej – opinie wideo umieszczone obok produktów na stronie sklepu internetowego mogą znacząco zwiększyć zaufanie i skłonność do zakupu. Kiedy potencjalny klient widzi, jak inni ludzie korzystają z produktu i są z niego zadowoleni, chętniej dokona zakupu.

    Sprawdź sposoby na angażowanie klientow w digital marketingu

    Podsumowanie

    Zdobywanie opinii klientów to nie tylko cenne narzędzie marketingowe, ale także kluczowy element budowania zaufania i lojalności wobec marki. Stosowanie różnych taktyk, takich jak aktywne zachęcanie do zostawiania recenzji, upraszczanie procesu wystawiania opinii czy docenianie klientów za podzielenie się swoją opinią, może znacząco zwiększyć ich liczbę. Ważne jest, aby regularnie monitorować i odpowiadać na opinie, co pozwala na budowanie relacji z klientami oraz wprowadzanie ulepszeń w ofercie. Zastosowanie tych strategii przynosi korzyści zarówno firmie, jak i jej klientom.

    Let's talk!

    Tomasz Starzyński
    Tomasz Starzyński

    CEO and managing partner at Up&More. He is responsible for the development of the agency and coordinates the work of the SEM/SEO and paid social departments. He oversees the introduction of new products and advertising tools in the company and the automation of processes.