Table of contents
Landing page, czyli “strona lądowania”, to autonomiczna strona internetowa, na której potencjalni klienci mogą trafić po kliknięciu w Twoją reklamę. Strona najczęściej ma na celu zbieranie danych kontaktowych klientów. Może to następować na zasadzie wymiany, np. użytkownik zostawia e-mail i nr tel. w zamian za jakąś wartość (lead magnet – np. e-book, poradnik, etc.), lub w celu skontaktowania się z nim.
Landingi różnią się od zwykłych stron internetowych tym, że nie znajdują się w części witryny, do której można przejść organicznie. Powstają zwykle w określonym celu, dlatego trafiają na nie tylko odbiorcy z określonej grupy docelowej, np. z kampanii płatnych.
Landing page to narzędzie, które najlepiej sprawdza się jeśli masz określony, krótkoterminowy cel. Może to być np. sytuacja, w której chcesz pozyskiwać leady dla swojego biznesu. Ponieważ strony docelowe są zaprojektowane dla określonej grupy docelowej, dają Ci prostą możliwość do przekształcenia odwiedzających w klientów. Więcej o lead generation przeczytasz w artykule pt. “Jak zdobywać wartościowe kontakty dla swojego biznesu?”
Jak zaprojektować dobry landing page?
Celem strony docelowej jest konwersja odwiedzających, dlatego powinna być dopasowana tak, by umożliwić spełnienie właśnie tego celu odwiedzającym. Skuteczność landingu można zamknąć w trzech głównych aspektach: treść, CTA, prostota.
Treść – treść strony docelowej powinna odpowiadać temu, co odbiorca widział w reklamie. Dzięki temu utrzymasz zainteresowanie odwiedzających i zapewnisz ciągłość doświadczeń użytkownika od pierwszego kliknięcia do transakcji.
Zależy Ci na skutecznym i szybkim pozyskiwaniu nowych klientów?
Skontaktuj się z nami, a przedstawimy odpowiednie dla Twojego biznesu możliwości reklamowe i nawiążemy długofalową współpracę!
CTA (call to action) – wezwanie do działania to strategia przyciągania uwagi użytkowników oraz zachęcania ich do wykonania pożądanej przez nas czynności – wypełnienia formularza, zakupu, zapisanie się do newslettera itd. CTA najczęściej przyjmuje formę krótkiego, chwytliwego zdania umieszczonego na grafice, przycisku lub wyskakującego okna na stronie internetowej. Najlepiej jeśli będzie wzywało użytkownika do czynności, na której Ci zależy. Jeśli jest to przesłanie formularza, CTA powinno brzmieć “wyślij formularz!”.
Prostota – strona powinna umożliwiać odbiorcy wykonanie pożądanego przez nas działania w jak najprostszy sposób. Jeśli akcją, którą chcemy generować jest np. pozostawienie danych kontaktowych, użytkownik powinien mieć możliwość pozostawienia tych danych już na początku strony. Dzięki temu zwiększysz prawdopodobieństwo na to, że nawet mało zaangażowani odbiorcy odbiorcy dotrą do odpowiedniego miejsca. Na landingu nie umieszczaj również rozpraszaczy czy linkowania do innych sekcji strony. Jeśli odbiorca przejdzie do innej sekcji, najpewniej nie wróci już do strony lądowania.
Na co zwracać uwagę podczas projektowania landing page?
Zwykle strona docelowa o wysokim współczynniku konwersji zachęca użytkowników do podjęcia tylko jednego działania, takiego jak wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie. Im więcej opcji dajesz odbiorcom, tym trudniej jest im podjąć decyzję i działać.
Landing page powinien mieć wyraźną hierarchię wizualną i propozycję wartości oraz zostać przetestowany pod kątem konwersji. Możesz to zrobić za pomocą grupy testowej lub testów A/B już po włączeniu kampanii.
Clickthrough landing pages
Clickthrough landing pages to rodzaj LP często używany przez marketerów e-commerce i SaaS (software as a service – oprogramowanie jako usługa). Takie strony prowadzą bezpośrednio do sprzedaży lub subskrypcji. Zazwyczaj mają prosty przycisk jako wezwanie do działania, który przenosi odwiedzającego do dokonania płatności (takiego jak np. sklep z aplikacjami) lub przybliża go do zakończenia transakcji.
Strony clickthrough mogą przybierać różne formy, na przykład:
E-commerce: poświęcając całą stronę na zaprezentowanie funkcji, korzyści i wizualizacji produktów, możesz przybliżyć użytkownika do decyzji o zakupie.
Rejestracja: zachęcaj użytkowników do wykonania pierwszego kroku na ścieżce zakupowej, poprzez rejestrację na bezpłatną wersję próbną lub subskrypcję w swojej usłudze.
Strony docelowe sprzedaży: mają na celu skłonienie ludzi do dokonania zakupu, udzielenie odpowiedzi na dokładne pytania i podkreślenie kluczowych korzyści, aby skłonić ich do konwersji.
Zapoznaj się również z artykułem pt. “Jaki rodzaj kampanii wybrać dla Twojej marki.” Dowiesz się z niego jak generować wysokiej jakości ruch, który trafi na Twoją stronę docelową.
Sposobów na budowanie dobrych LP jest wiele. Ich skuteczność zależy od przeróżnych czynników, które należy uwzględnić jeszcze na etapie planowania działań. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje działania przyniosą oczekiwane efekty, skorzystaj z usług Agencji Digitalowej. Agencja zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz realizacją działań marketingowych online. Mogą one polegać na budowaniu marki, reklamie w wyszukiwarkach, public relations, tworzeniu komunikacji marketingowej, optymalizacji kampanii internetowych czy analityce danych. Dział marketingu pomoże Ci w projekcie, zarekomenduje sekcje na stronie oraz wprowadzi ewentualne zmiany.
Was the article helpful?
Rate our article, it means a lot to us!
Let's talk!
Marketing strategist and SEM specialist with experience in team management. He has been involved in performance marketing for several years. His favorite area of interest is data analysis.