Elevenlabs AudioNative Player

Table of contents

    Liczba obserwujących konto firmowe na Instagramie czy to, jak nazwiesz kampanię reklamową, to za mało, by wpłynąć na jej wynik. Jak przygotować kampanię sezonową, żeby „wycisnąć” jak najwięcej z gorącego okresu w roku?

    Co możesz osiągnąć dzięki sezonowej kampanii reklamowej?

    Kampanie sezonowe pozwalają wykorzystać naturalne wzrosty zainteresowania konsumentów w czasie określonych pór roku lub wydarzeń, np. świąt, wydarzeń sportowych czy powrotu do szkoły. Klienci wykazują się wówczas znacznie większą gotowość do zakupów i są bardziej otwarci na komunikację marketingową. To właśnie wtedy możesz nie tylko zwiększyć sprzedaż, ale także zbudować silniejszą więź z odbiorcami, dostosowując przekaz do ich aktualnych potrzeb i nastrojów.

    Dobrze zaplanowana kampania sezonowa pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć lub podtrzymać przewagę rynkową – również lokalnie. Jeśli odpowiednio wykorzystasz timing i dostosujesz reklamę do charakteru świąt, możesz dotrzeć do nowych grup odbiorców i przekonać niezdecydowanych do wyboru Twojej marki przy niższym koszcie pozyskania klienta (CAC). A ponieważ sezonowość naturalnie tworzy poczucie pilności, ograniczony czas trwania promocji motywuje do szybszych decyzji zakupowych.

    Skuteczne kampanie sezonowe umożliwią Ci również testowanie nowych podejść do marketingu i budowania bazy wiedzy o zachowaniach docelowych grup odbiorców. Cykliczność wydarzeń sezonowych pozwala Ci wykorzystać zebrane doświadczenia do optymalizacji przyszłych działań. To szczególnie istotne, jeśli Twoja firma dopiero buduje pozycję na rynku i szuka efektywnych sposobów na dotarcie do klientów.

    Dzięki dobrej realizacji kampanii sezonowej możesz zyskać:

    • wzrost sprzedaży w naturalnych okresach większego popytu,
    • niższy koszt pozyskania klienta dzięki większej gotowości zakupowej,
    • lepszą rozpoznawalność marki,
    • okazję do przetestowania nowych kanałów przy większym ruchu,
    • przewidywalność w planowaniu budżetu reklamowego,
    • możliwość budowania długoterminowej strategii marketingowej na podstawie cyklicznych wydarzeń.

    Strategiczne planowanie kampanii sezonowej? Z wyprzedzeniem!

    Jeśli chcesz osiągać satysfakcjonujący współczynnik konwersji, spontaniczne działania muszą ustąpić miejsca strategicznemu planowaniu kampanii reklamowej. To częstsze, niż myślisz – wiele firm rozpoczyna przygotowania do kampanii świątecznych w najlepszym wypadku kilka tygodni przed ich startem, co znacząco ogranicza efektywność korzystania z budżetu i dostępnych zasobów. Tymczasem to firmy, które planują swoje działania z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, osiągają w okresach szczytowych wyniki sprzedażowe. Przykładowo, pozycjonowanie wymaga wręcz planowania sezonowych działań co najmniej pół roku wcześniej.

    Strategiczne planowanie to nie tylko kwestia lepszej organizacji pracy. To przede wszystkim możliwość zabezpieczenia najlepszych slotów reklamowych w korzystniejszych cenach, pozyskania wartościowych partnerów biznesowych i influencerów, którzy w gorących okresach mają już zapełnione kalendarze, czy przygotowania zespołu do większego obciążenia pracą. Harmonogram działań umożliwia też dokładniejszą analizę danych historycznych i trendów, co pozwala dopasować ofertę do grupy docelowej i tym samym zwiększyć wyniki kampanii.

    Jak się przygotować do skutecznej kampanii świątecznej?

    1. Zapoznaj się z sezonowymi trendami

    Monitorowanie sezonowych trendów, np. w mediach społecznościowych, może wydawać się oczywistością, jednak zaskakująco wiele firm pomija ten krok. A to właśnie analiza trendów często jest jednym z czynników decydujących o sukcesie działań w ramach marketingu internetowego.

    Wykorzystaj narzędzia takie jak Google Trends czy analizy branżowe, by zidentyfikować bieżące trendy w swojej branży. Zwróć szczególną uwagę na frazy kluczowe, których popularność rośnie w interesującym Cię okresie, oraz na formaty, które zyskują na znaczeniu. Sprawdź też, jakie nowe tagi pojawiły się w ostatnim sezonie.

    2. Zaplanuj analizę zachowań swoich odbiorców

    Jeśli chcesz skutecznie promować swoją markę i docierać do swojej grupy docelowej, musisz zrozumieć, jak zmienia się jej zachowanie w poszczególnych sezonach. Dobre treści to nie kwestia przypadku – to wynik precyzyjnej analizy. Jeśli chcesz skutecznie angażować odbiorców i zwiększać wyniki kampanii, musisz wiedzieć, jak się zachowują, czego szukają i co ich przyciąga. Co przeanalizować?

    • Formaty – czy Twoi odbiorcy wolą krótkie posty, wideo, a może rozbudowane karuzele?
    • Tematy – co ich najbardziej interesuje? Trendy, edukacja, kulisy działania firmy?
    • Styl komunikacji – czy lepiej sprawdzają się luźne, humorystyczne treści, czy eksperckie analizy?
    • Jak wygląda ścieżka użytkownika – jak długo zostają przy Twoich treściach? Czy przechodzą na stronę, zapisują posty, wracają po więcej? Na jakim etapie tracą zainteresowanie?
    • Jak odbiorcy reagują na reklamy – jakie CTA (wezwania do działania) są najskuteczniejsze? Czy wolą krótkie komunikaty, czy dłuższe historie?
    • Jakie są pytania i obawy Twoich odbiorców – jakie pytania najczęściej pojawiają się w kontekście Twojej branży?

    3. Zrób przegląd działań konkurencji

    Kampanie sezonowe to czas wzmożonej rywalizacji o uwagę odbiorców. Właśnie wtedy marki prześcigają się w kreatywnych promocjach, atrakcyjnych reklamach i angażujących treściach. Jak się wyróżnić i nie powielać schematów? Przegląd działań konkurencji pozwoli Ci podejść do kampanii sezonowej strategicznie, wykorzystać najlepsze praktyki i uniknąć błędów, które popełniają inni.

    Nie chodzi o kopiowanie, ale o zrozumienie, co działa w Twojej branży. Analizując działania konkurencji, zwróć uwagę:

    • czy dominują posty edukacyjne, oferty specjalne, a może storytelling,
    • jak długo trwają kampanie i jakie mają etapy (np. przedsprzedaż, last minute deals),
    • kiedy konkurenci publikują najwięcej treści – tuż przed sezonem, czy dopiero w jego szczycie,
    • które posty generują najwięcej reakcji, komentarzy i udostępnień,
    • czy oferują coś unikalnego, czego brakuje w Twojej strategii.

    4. Przygotuj magazyn do kampanii sezonowej i zadbaj o logistykę

    Nawet najlepsza reklama nie przyniesie efektów, jeśli nie będziesz w stanie obsłużyć wzmożonej liczby zamówień w szczycie sezonu. W tym okresie musisz zadbać o zapasy, optymalizację procesów logistycznych i sprawną obsługę potencjalnych klientów. Jak to zrobić?

    • Sprawdź, jak wyglądała sprzedaż w poprzednich latach i jakie były najczęstsze problemy logistyczne.
    • Nie chcesz sprzedawać „powietrza”, ale też nie możesz pozwolić sobie na zalegające zapasy, dlatego z wyprzedzeniem zamów produkty, które zawsze dobrze się sprzedają.
    • Zastanów się, czy możesz wprowadzić gotowe zestawy lub uprościć proces pakowania.
    • Upewnij się, że przewoźnicy mogą obsłużyć większą liczbę przesyłek i jakie są realne terminy dostaw w sezonie wzmożonego ruchu.

    5. Zrób plan awaryjny

    Tak, wiemy, nie dość, że namawiamy Cię do stworzenia planu kampanii, to jeszcze mówimy „zrób plan B”. Pamiętaj jednak, że dużo większe niż zwykle zainteresowanie sprawia, że w kluczowych okresach mogą pojawić się niechciane niespodzianki. Przygotuj plan B na wypadek:

    • opóźnień w dostawach,
    • problemów technicznych ze stroną lub systemem zamówień,
    • wyczerpania zapasów bestsellerów
    • nieoczekiwanie wysokiego ruchu w sklepie.

    W 2024 roku polska marka, Ministerstwo Dobrego Mydła na krótko przed Black Friday świętowała 10. rocznicę swojej obecności na rynku. Później czekały na nią Mikołajki i Boże Narodzenie. W związku z ogromną liczbą zamówień z okazji rocznicy marka zdecydowała się przesunąć termin startu promocji na Black Days, by zapewnić swoim klientom komfort zakupów – zamiast ryzykować ich niezadowolenie z powodu pustych, wirtualnych półek.

    Źródło: Facebook Ministerstwa Dobrego Mydła

    Skorzystaj z najlepszych pomysłów na reklamę w sezonowej kampanii

    Jak przygotować kampanię sezonową? Zamiast polegać wyłącznie na standardowych rabatach, postaw na kreatywne formaty i angażujące działania, które Twoi odbiorcy zapamiętają na dłużej, przyczyniając się tym samym m.in. do wzrostu ruchu na stronie. Miej też z tyłu głowy to, że dobra kampania sezonowa powinna łączyć kilka kanałów i formatów, aby maksymalnie zwiększyć zasięg i skuteczność działań.

    1. Emocjonalne zaangażowanie w kampanię sezonową

    Kliknięcia i sprzedaż generują nie tylko promocje – emocje również. Historie, nawet te najkrótsze, które nawiązują do wartości i przeżyć odbiorców, mogą sprawić, że Twoja kampania sezonowa stanie się bardziej autentyczna. W okresie Bożego Narodzenia, ale również w czasie świąt takich jak Dzień Babci i Dziadka doskonale sprawdzają się kampanie o rodzinie, tradycjach i wspólnych chwilach.

    Tak było w przypadku kampanii Łowicz z 2020 roku, która na bilbordach i citylightach w największych miastach w Polsce przypominała hasłem „Dżem Babci”, że zbliża się 21 stycznia.

    Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/lowicz-dzem-babci-kampania-dzien-babci

    2. Synchronizacja działań offline i online

    Jeśli prowadzisz zarówno sprzedaż online, jak i stacjonarną, zadbaj o spójność komunikacji. Możesz promować ekskluzywne oferty w sklepie internetowym lub aplikacji dla klientów odwiedzających punkty stacjonarne, bądź zachęcać do odbioru zamówień w sklepie poprzez dodatkowe rabaty. Dzięki temu zwiększysz ruch w obu kanałach i zoptymalizujesz doświadczenie zakupowe klientów.

    Od kilku lat sklepy takie jak Rossmann, Lidl czy Biedronka przygotowują dla swoich klientów kalendarze adwentowe w aplikacjach mobilnych, w których zamiast słodkości znajdują się atrakcyjne promocje. Trafiają one do szerokiego grona odbiorców i wpływają zarówno na liczbę pobrań aplikacji, jak i sprzedaż w punktach stacjonarnych.

    Źródło: https://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/w-kalendarzu-adwentowym-lidla-promocje-w-aplikacji-lidl-plus-zamiast-czekoladek,205699.html

    3. Unikalne doświadczenia

    Jak możesz zwiększyć zaangażowanie odbiorców w sezonie? Wyróżnij swoją ofertę nie tylko ceną, ale także doświadczeniem. Może to być personalizowany pakiet prezentowy, ekskluzywny dostęp do nowej kolekcji lub specjalna obsługa VIP, ale też angażujący sposób na włączenie klientów w świętowanie.

    Ciekawą kampanię z okazji Walentynek w 2025 roku przygotowała marka Willisch. Listy Pełne Miłości – Walentynkowa Akcja Willisch polega na tym, że odbiorcy mają napisać walentynkowy list do zespołu Willisch wysłać go na adres biura do 12 lutego, a marka w podziękowaniu prześle 50 pierwszym osobom limitowany metalowy pin oraz wszystkim kod na darmowy kubek lodów w sklepie online.

    Źródło: Facebook Willisch

    4. Współpraca z mikroinfluencerami

    Mikroinfluencerzy mają mniejsze, ale bardziej zaangażowane społeczności, co sprawia, że ich polecenia są często wiarygodniejsze niż reklama dużo bardziej rozpoznawalnej marki osobistej. Współpraca z nimi w sezonie może skutecznie zwiększyć świadomość marki i zaufanie wśród potencjalnych klientów.

    W grudniu jak grzyby po deszczu pojawiają się prezentowniki – od kilku lat jednym z tych bardziej wartych uwagi jest prezentownik Szafy Sztywniary, który pojawia się na jej stronie internetowej i zawiera listę skategoryzowanych polecajek. Są wśród nich linki afiliacyjne oraz współprace, które Joanna oznacza jako {reklama}. W 2024 roku Szafa Sztywniary zareklamowała w ten sposób CoffeeDesk, czyli internetowy sklep z kawą, herbatą i akcesoriami.

    Źródło: https://szafasztywniary.blogspot.com/2024/12/prezentownik-2024.html

    5. Element społecznej odpowiedzialności

    Święta to szczególny czas, kiedy konsumenci zwracają uwagę na działania prospołeczne marek. Współpraca z organizacjami charytatywnymi czy wsparcie ważnych społecznie inicjatyw może nie tylko wzmocnić wizerunek marki, ale także realnie przyczynić się do pozytywnych zmian.

    Województwo podlaskie we współpracy z podlaskimi Parkami Krajobrazowymi i Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku w 2024 roku przygotowało kampanię społeczną na Halloween „Co naprawdę straszy?”. W tym przypadku maksymalizacją zwrotu z inwestycji wyraża się w działaniu odbiorców kampanii. Mają oni zadbać o to, by w podlaskich lasach nie straszyło odpadami, które ktoś zdecydował się tam zostawić.

    Źródło: https://visit.podlaskie.eu/turystyka/co-naprawde-straszy-kampania-spoleczna-wojewodztwa-podlaskiego-i-lasow-panstwowych/

    Podsumowanie

    Wiele firm chce, ale nie do końca wie, jak przygotować kampanię sezonową, bo np. zabiera się za to na ostatnią chwilę, tracąc idealną okazję do wzrostu np. współczynnika klikalności (CTR) poprzez remarketing. Dobrze zaplanowana kampania jest jednak czymś więcej niż krótkoterminowym wzrostem sprzedaży.

    To okazja do budowy silniejszej relacji z odbiorcami i optymalizacji przyszłych działań marketingowych. Kluczem do sukcesu jest strategiczne podejście: analiza trendów, rozpoznanie zachowań klientów, śledzenie działań konkurencji i sprawne zarządzanie logistyką. Postaw przy tym na kreatywne formaty, które zaangażują odbiorców. Dzięki temu możesz liczyć nie tylko na lepszą sprzedaż, ale także wzmocnienie pozycji marki na rynku i przygotowanie gruntu pod kolejne działania.

    Was the article helpful?

    Rate our article, it means a lot to us!

    (4.83/5), 18 votes

    Let's talk!