Elevenlabs AudioNative Player

Table of contents

    Ile musisz wydawać w Google Ads, by naprawdę zarobić? To pytanie stawia sobie każdy przedsiębiorca, który chce wykorzystać potencjał reklamy digital. Zanim przejdę do rzeczy, pozwól, że zdradzę Ci mały sekret – nie ma na nie jasnej i jednoznacznej odpowiedzi. Każda branża, biznes, firma, cechują się indywidualnymi cechami, które sprawiają, że odpowiedź może się diametralnie różnić. Dlatego zamiast udzielać prostej i populistycznej odpowiedzi, pozwól, że potraktuję Cię bardziej ambitnie i opowiem o wielu aspektach mających wpływ na to, jak rentowna będzie Twoja kampania w Google Ads.

    Zacznijmy od tego, że nawet najlepiej skonfigurowana kampania z ogromnym budżetem może okazać się klapą, jeśli nie zadbasz o pozostałe elementy, które również mają wpływ na ostateczny wynik działań. Wyobraź sobie, że zachęcony reklamą restauracji, wybierasz się na kolację w zarezerwowanym terminie. Reklama przedstawiała lokal jako gustowne miejsce z wytrawnym jedzeniem. Okazuje się jednak, że miejsce jest stare i niewyremontowane, ogrzewanie nie działa, kelner pomylił stolik, na jedzenie czekasz długo, a finalnie dostajesz odgrzewane w mikrofali danie. Czy w takim wypadku pójdziesz do tej restauracji ponownie? Czy inni klienci wystawią jej pozytywną opinię? Czy średnia opinii będzie wysoka, a jeśli nie, to czy inni klienci chętnie skorzystają z usług tej restauracji? Prawdopodobnie odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi nie.

    Skuteczność reklamy w Google Ads

    Tą przydługą analogią chcę uzmysłowić Ci, że reklama w internecie będzie skuteczna tylko wtedy, gdy produkt/usługa, które oferujesz klientom, będą wysokiej jakości, a proces zakupowy będzie prosty i intuicyjny. Dlatego, jeśli chcesz, by reklama w Google Ads zarabiała i przynosiła oczekiwany zwrot z inwestycji, jeszcze przed włączeniem reklamy zadbaj o elementy, które będą miały wpływ na decyzje klientów. Nie sposób jest wyszczególnić wszystkie te elementy, ale spróbuję wypisać te najważniejsze. To pozwoli Ci wydedukować pozostałe fragmenty, które wpływają na klientów w Twojej branży – w końcu to właśnie Ty znasz ją najlepiej.

    Odpowiedź na potrzebę lub problem konsumenta – to jedna z najważniejszych rzeczy, na które Twój produkt lub usługa powinna odpowiadać. Jak silna jest ta potrzeba i jak bardzo wpływa na codzienne życie, determinuje gotowość do zakupu. Pozwól, że podzielę się z Tobą osobistą historią. Kiedy mój tata otwierał warsztat rowerowy, nie chciał inwestować dużych pieniędzy w reklamę, ponieważ nie wiedział, na ile taki biznes będzie dla niego opłacalny. Postanowiliśmy zacząć od stworzenia wizytówki Google. Wspólnie uzupełniliśmy ją w treści, sugerując się podpowiedziami z artykułu “Jak optymalizować wizytówkę firmy?”. Jak się szybko okazało, sama konfiguracja wizytówki była wystarczająca, a tata szybko zyskał nowych klientów. Nawet pomimo tego, że warsztat był nowy, bez reputacji i zasięgów, odpowiedź na potrzebę klientów była dostateczna.

    Elementów składowych było kilka: długie terminy oczekiwania w innych warsztatach, wysoka jakość obsługi (co potwierdza średnia ocen 5.0 przy 45 opiniach w wizytówce), szybka realizacja, lokalność biznesu. To wszystko złożyło się na szybki wzrost firmy i błyskawiczne pozyskiwanie kolejnych zleceń. To, co chcę przez to powiedzieć – jeśli produkt/usługa jest wystarczająco dobra, prawdopodobnie sprzeda się i bez dużych nakładów na reklamę. Dlatego to właśnie o to powinieneś zadbać w pierwszej kolejności.

    Wizerunek Twojej firmy w internecie

    Jednym z najważniejszych aspektów jest to, jak Twoja firma prezentuje się w sieci. Co zobaczy potencjalny klient podczas researchu? Zastanów się, jak możesz wpłynąć na jego decyzję podczas ścieżki zakupowej. Być może będzie chciał przeczytać opinie o Twojej firmie? Jeśli tak, zadbaj o to, by miał do nich łatwy dostęp. Może sprawdzić, jak działa sprzęt? Stwórz kanał na YouTube, na którym będzie mógł rozwiać swoje wątpliwości. Jedno jest pewne – niezależnie od rodzaju Twojego biznesu, Twoi klienci trafią na Twoją stronę internetową. To ona jest wizytówką Twojej firmy i to właśnie na niej odbywa się konwersja. Zadbaj o to, by użytkownicy znaleźli na niej najważniejsze informacje. Ważne jest też, by była łatwa do poruszania się, a sam kontakt był maksymalnie ułatwiony. Być może dobrym pomysłem będzie stworzenie dedykowanego landing page’a? Jeśli zdecydujesz się na taki krok, skorzystaj z wiedzy zawartej w artykule pt. “Jak tworzyć perfekcyjne strony docelowe w Google Ads?

    Konkurencyjność

    Kolejnym ważnym elementem jest konkurencyjność cenowa. To często pomijany element w procesie konfigurowania kampanii. Szczególnie w przypadku produktów czy usług, których proces zakupowy nie jest nagły, klient ma czas na rozeznanie się w rynku i wybranie najlepszej oferty. Załóżmy, że jesteś wulkanizatorem w małym mieście. Poza Twoim, jest jeszcze jeden warsztat, który oferuje zbliżony zakres usług. Przyjmijmy, że zmiana opon w Twoim warsztacie kosztuje 300 zł, a u konkurencji 200 zł. Podczas sezonu, kiedy zima zaskakuje kierowców, żaden z Was nie będzie narzekał na brak klientów. Jednak wtedy, kiedy klientom się nie śpieszy, będą mieli czas na zbadanie rynku i cen usług. Zatem poza sezonem prawdopodobne jest, że to ofertę konkurencji klienci będą wybierać częściej. W takim wypadku, niezależnie od tego, jak widoczna będzie Twoja firma i ile przeznaczysz na reklamę, może ona okazać się nieskuteczna.

    Zależy Ci na skutecznym i szybkim pozyskiwaniu nowych klientów?

    Skontaktuj się z nami, a przedstawimy odpowiednie dla Twojego biznesu możliwości reklamowe i nawiążemy długofalową współpracę!

    Podobnie jest w przypadku chociażby sprzętów elektronicznych czy wyposażenia domu. Jeśli produkty cechują się podobną charakterystyką, często to właśnie cena będzie grała kluczową rolę. Dlatego chcąc reklamować się w Google Ads, upewnij się, że Twoja firma jest konkurencyjna i posiada odpowiednie przewagi. Jeśli tak będzie, możesz liczyć na wyższy zwrot z inwestycji.

    Optymalizacja procesu zakupowego

    Ostatnią rzeczą, o której chcę wspomnieć, zanim zacznę bezpośrednio odpowiadać na tytułowe pytanie, jest proces zakupowy. To bardzo ważne, byś zdał sobie sprawę, jak wygląda w przypadku Twojej branży oraz firmy. Różni się on diametralnie w zależności od tego, co oferujesz swoim klientom. 

    Podam kilka przykładów, by uzmysłowić Ci te różnice:

    • hydraulik – klientowi psuje się wyposażenie domu. Potrzebuje pilnej pomocy. Wpisuje w wyszukiwarkę “hydraulik Siedlce” i korzysta z jednego z pierwszych wyników, które mu się wyświetlą – nie ma czasu na dogłębną analizę. W tym przypadku mniej ważne będą: konkurencyjność cenowa, wygląd strony, czy zawarte na niej funkcjonalności. Kluczowe okażą się: pozycja w wyszukiwarce, dostępność czasowa, łatwość w skontaktowaniu się.
    • klinika medycyny estetycznej – klientka chce skorzystać z zabiegu na twarz. Musi mieć pewność, że zabieg przebiegnie pomyślnie, a lekarze go wykonujący będą kompetentni – na szali leży jej aparycja. Dokładnie sprawdzi media społecznościowe, zdjęcia przed i po, zapozna się z opiniami innych klientek, zweryfikuje wykorzystywane do zabiegu maszyny. Będzie gotowa zapłacić więcej, jeśli jakość usługi będzie potencjalnie wyższa. Kluczowe będą: obecność na etapie researchu (np. artykuły na blogu, na których może przeczytać o zabiegach), opinie klientów, renoma kliniki. Mniej ważne: termin realizacji, wysoka pozycja w wyszukiwarce, cena.

    Kluczowe elementy w procesie zakupowym

    • firma przeprowadzkowa – klient planuje przeprowadzkę za 3 tygodnie i nie uda mu się zorganizować jej własnymi siłami. W tym celu potrzebuje wynająć firmę, która pomoże mu z przewozem rzeczy. W tym celu wykorzysta wyszukiwarkę, by dowiedzieć się więcej o dostępnych możliwościach. Okaże się, że jakość usług jest podobna, firmy oferują podobne rozwiązania. Kluczowe zatem będą: dostępność w oczekiwanym terminie, opinie klientów, cena, widoczność w wyszukiwarce.
    • firma software oferująca usługi dla firm – klient chce skorzystać z oprogramowania do swojej firmy, które ułatwi mu zarządzanie klientami. W tym celu przeprowadzi research dostępnych rozwiązań oraz ich funkcjonalności. Musi: użyć wyszukiwarki, YouTube’a, przeczytać opinie klientów, porównać koszty, ocenić łatwość w implementacji narzędzia. Okaże się, że proces jest długi, a on nie ma na to czasu. Dlatego zleci go swojej prawej ręce, która w jego zastępstwie przejdzie przez wszystkie kroki i wróci z rekomendacjami, by szef jedynie podjął ostateczną decyzję. Kluczowe będą: treści dostępne organicznie, na które użytkownik trafi podczas porównywania funkcjonalności, cena, czas wdrożenia, remarketing. Mniej znaczące: presja czasu, pozycja w wyszukiwarce.

    Jak widzisz, w przypadku każdego biznesu decydować będą inne czynniki. Dlatego jeśli oczekujesz, że będę wobec Ciebie uczciwy, nie udzielę Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “Ile musisz wydawać w Google Ads, by naprawdę zarobić?”. Odpowiedź na to pytanie będzie różnić się diametralnie w zależności od wielu zmiennych. Jednak jeśli zadbasz o wszystkie elementy, o których wspomniałem, ze pewnością zwiększysz prawdopodobieństwo prowadzenia udanych kampanii.

    Ile wydawać na Google Ads?

    Jednak w niektórych sytuacjach można określić pewne ramy, które pozwolą na estymację potencjalnych kosztów. Powtarzam to jak mantrę i jeśli czytałeś już jeden z moich artykułów, na pewno zdarzyło Ci się już zostać odesłanym do poradnika pt. “KPI kampanii – czym są i jak je ustalać?”. Wyznaczenie wymiernych celów to podstawa działań. Dzięki temu będziesz wiedział, co chcesz osiągnąć i z jakimi kosztami powinieneś się mierzyć. To przysłowiowa wędka zamiast ryby. Jeśli do tego potrzebujesz jeszcze przynęty, znajdziesz ją w artykule pt. “Jak ustalić optymalny budżet kampanii marketingowej?”.

    Przyszedł czas na gwóźdź programu! Czyli szacunkowe koszty potrzebne do tego, by faktycznie zarobić na reklamie. Gdybym miał na napisanie tego artykułu półtorej minuty (całe szczęście, miałem chwilę dłużej), zrobiłbym to w następujący sposób:

    • mały lokalny biznes – 500 – 1000 zł miesięcznie
    • średniej wielkości biznes niskomarżowy – 1500 – 3000 zł
    • średniej wielkości biznes wysokomarżowy – 3000 – 9000 zł
    • mała/średnia firma usługowa – 1500 – 4000 zł
    • mała firma B2B – 3000 – 5000 zł
    • średnia firma B2B – 5000 – 10000 zł
    • duża firma – 10 000 zł +.

    Czy satysfakcjonuje Cię powyższe zestawienie? Moim zdaniem nie powinno. Myślę, że odpowiedź na pytanie z artykułu powinna wziąć się z praktyki i Twoich wyników reklamowych. Jeśli natomiast chcesz, by te wyniki były jak najlepsze, masz dwie możliwości:

    • zlecić prowadzenie kampanii Agencji Digital. Agencja zajmuje się przede wszystkim planowaniem oraz realizacją działań marketingowych online, które mogą polegać na budowaniu marki, reklamie w wyszukiwarkach, public relations, tworzeniu komunikacji marketingowej, optymalizacji kampanii internetowych czy analityce danych. Dział marketingu agencji oceni podział budżetu, zarekomenduje rozwiązania w reklamie PPC oraz wprowadzi ewentualne zmiany na stronie www.

    Was the article helpful?

    Rate our article, it means a lot to us!

    (5.00/5), 2 votes

    Let's talk!

    Krystian Karasiński
    Krystian Karasiński

    Marketing strategist and SEM specialist with experience in team management. He has been involved in performance marketing for several years. His favorite area of interest is data analysis.