Elevenlabs AudioNative Player

Table of contents

    Nie myśl, że boty Google to bezduszne maszyny – w końcu stoją za nimi ludzie, którzy na przestrzeni ostatnich dekad wielokrotnie wprowadzali zmiany, by wyniki wyszukiwania jeszcze precyzyjniej odpowiadały na intencje użytkowników.

    Jednak skoro algorytm Google uwzględnia ich ponad 200, to jakie są najważniejsze czynniki rankingowe SEO?

    Czym są czynniki rankingowe Google?

    Czynniki rankingowe to kryteria, zgodnie z którymi Google ocenia zawartość strony (on-site) oraz elementy z nią powiązane (off-site) i na tej podstawie podejmuje decyzję, które witryny wyświetlić w organicznych wynikach wyszukiwania oraz na której pozycji.

    W ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszły ogromne zmiany, ponieważ dla Google jedyną stałą jest aktualizacja swoich algorytmów. Kiedyś priorytetem były frazy kluczowe, co skończyło się przesycaniem treści oraz duża liczba linków prowadzących do strony, co prowadziło do masowego kupowania linków – bez względu na ich jakość.

    Dzisiaj, przynajmniej w teorii, Google skupia się na tym, by dostarczać użytkownikom jak najbardziej trafne i wartościowe wyniki wyszukiwania, a odzwierciedleniem tego podejścia są najważniejsze czynniki rankingowe SEO.

    Jakie są najważniejsze czynniki rankingowe w pozycjonowaniu?

    Specjaliści SEO dyskutują o tym, jakie są najważniejsze czynniki rankingowe Google od tak dawna, że najprościej będzie, jeśli napiszemy, że nie ma jednej, ostatecznej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Google celowo utrzymuje swoje algorytmy w tajemnicy, co utrudnia precyzyjną ocenę wpływu każdego z czynników na pozycję strony w wynikach organicznych. Co więcej, stale je aktualizuje, co zmienia wagę poszczególnych czynników, a ponieważ SEO obejmuje zarówno dane ilościowe, jak i jakościowe, to łatwo o różne interpretacje oraz opinie.

    Pomimo tych wyzwań widzimy wspólne wątki. Przykładowo, wszyscy zgadzają się, że jakość treści jest istotnym elementem każdej strategii SEO. To, co się różni, to podejście do tego, czym są treści wysokiej jakości, oraz sama praktyka, bo choć thin contentu jest mniej niż nawet kilka lat temu, to nadal jakość treści często pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jest z innymi praktykami SEO, które są ściśle powiązane z czynnikami rankingowymi.

    Poniżej znajdziesz listę tych najważniejszych, które wpływają na SEO oraz pozycję w wyszukiwarce.

    Content is King – ale jaki to król?

    Co w 2025 roku oznacza content wysokiej jakości? To przede wszystkim unikalność, wartość merytoryczna i dogłębne omówienie tematu.

    Dawaj konkretną wiedzę, rozwiązuj problemy, odpowiadaj na pytania Twoich odbiorców. Skąd masz je znać? Wykorzystaj dane, które mają osoby odpowiedzialne w Twojej firmie za sprzedaż i obsługę klienta – pytania i wątpliwości, które pojawiają się najczęściej, to te, na które warto odpowiedzieć w pierwszej kolejności.

    Google ocenia Twoje doświadczenie, eksperckość, autorytet i wiarygodność (E-E-A-T). Upewnij się, że Twoje treści to odzwierciedlają i zadbaj o to, by użytkownicy chętnie się nimi dzielili. Jak? Pisz wciągająco, zadawaj pytania, prowokuj do dyskusji, ale uważaj, by nie przesadzić. Cytuj też wiarygodne źródła, dbaj o aktualność informacji i buduj ekspercką pozycję w swojej branży, np. publikując artykuły w branżowych mediach.

    Algorytm staje się też coraz lepszy w rozpoznawaniu intencji wyszukiwania. Zanim zaczniesz pisać, zastanów się, czego szukają Twoi odbiorcy i jak możesz im pomóc. Dopiero wtedy dobierz odpowiednie słowa kluczowe i wpleć je naturalnie w tekst. I pamiętaj, że content to nie tylko tekst – stosuj różnorodne formy treści, w tym zdjęcia, filmy oraz infografiki.

    • Dobry content: artykuł, w którym dzielisz się praktyczną wiedzą np. jak efektywnie uczyć się języka obcego, jeśli masz już za sobą wiele lat nauki i ciągle nie widzisz poprawy – on nie musi zawsze bazować na danych z raportów i badań (choć oczywiście może), ale powinien odnosić się do Twoich codziennych doświadczeń z klientami, których uczysz, np. angielskiego.
    • Kiepski content: skopiowany tekst, pełen błędów i przestarzałych informacji, nudny i nieangażujący. Dzisiaj powiedzielibyśmy – generyczny. Pamiętaj, że nawet o rzeczach podstawowych, o których pisze wiele osób w branży, możesz napisać w sposób ciekawy, rzucając nowe światło na dane zagadnienie.

    Techniczne SEO – fundamentalny czynnik rankingowy SEO dla Twojej widoczności

    Wyobraź sobie, że Twoja strona to piękny dom, ale z nieszczelnym dachem i skrzypiącymi drzwiami. Mało kto będzie chciał w nim mieszkać, prawda? Techniczne SEO to fundament, na którym budujesz pozycję strony.

    • Core Web Vitals – to jeden z najważniejszych czynników rankingowych SEO, który Google wprowadził w 2020 roku, i zestaw wskaźników, które między innymi mierzą, ile czasu zajmuje załadowanie największego elementu treści na stronie (LCP), jej stabilność wizualną (CLS) oraz responsywność (INP).
    • Szybkość ładowania strony – nikt nie lubi czekać, a Google i Twoi odbiorcy tym bardziej. Niemal 90% użytkowników opuszcza witrynę, jeśli ładuje się zbyt długo. Jak sprawdzić, jak wypada pod tym kątem Twoja strona? Użyj narzędzi takich jak PageSpeed Insights i GTmetrix, aby zidentyfikować i usunąć problemy.
    • Bezpieczeństwo – protokół HTTPS obsługuje 95% stron internetowych indeksowanych przez Google, co pokazuje, że jest to dzisiaj standard, który nadal ma wpływ na ranking. Sam temat bezpieczeństwa witryn nie jest jednak tak jednoznaczny choćby dlatego, że cyberprzestępcy wykorzystują bezpłatne certyfikaty SSL, żeby zwiększyć wiarygodność swoich stron, które służą np. do phishingu.
    • Indeksowalność – żeby Twoja strona mogła się znaleźć w wyszukiwarce Google, musi być widoczna dla jej botów. Takie działania jak wdrożenie znaczników schema pomogą robotom lepiej zrozumieć kontekst witryny i ułatwią indeksację treści.

    Linki prowadzące do witryny i linkowanie wewnętrzne

    Linki przychodzące pełnią funkcję poleceń w internecie, a te jak wiesz, mogą mieć różną jakość i wiarygodność. Teoretycznie, im więcej wartościowych linków prowadzi do Twojej domeny, tym większy autorytet zyskujesz w oczach Google. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, w pierwszej kolejności zidentyfikuj, co jest przeszkodą – być może nie ma sensu przeznaczać większości budżetu akurat na linki zwrotne.

    Z kolei linki wewnętrzne odsyłają użytkowników do innych podstron w obrębie witryny, co pomaga poruszać się po stronie i wpływa na jej lepszą indeksację przez Google. Zadbaj przy tym o logiczną strukturę oraz intuicyjne nazwy linków (unikaj nazw takich jak „kliknij tutaj”, używaj precyzyjnych określeń takich jak „kurs języka angielskiego”, jeśli chcesz przekierować odbiorców na stronę z ofertą kursu).

    Link building bywa przeceniany, ale nadal pozostaje jednym z najważniejszych czynników rankingowych SEO, dlatego nie zaniedbuj profilu linków. Po prostu podejdź do niego z rozsądkiem – stawiaj na jakość, nie liczbę linków.

    Optymalizacja Mobile First

    58,67% globalnego ruchu na stronach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Google stosuje podejście Mobile Only Indexing, co oznacza, że przy indeksowaniu strony bierze pod uwagę wyłącznie jej mobilną wersję. Wersja desktopowa przestała mieć znaczenie (co oczywiście nie oznacza, że można odpuścić jej użyteczność).

    Skup się więc na responsywności strony i zadbaj o jej automatycznie dostosowanie do ekranów o różnych rozmiarach. Zoptymalizuj też prędkość ładowania strony, kompresując obrazy, minimalizując ilość kodu i wykorzystując pliki cache. Oprócz tego w ramach strategii SEO:

    • uprość nawigację, aby ułatwić użytkownikom dostęp do najważniejszych informacji,
    • zaprojektuj interfejs z elementami, które są łatwo klikalne i odpowiednio rozmieszczone,
    • dostosuj treść do mniejszych ekranów, używając krótszych bloków tekstu, większej czcionki i wyraźnych przycisków CTA,
    • zadbaj o odstępy pomiędzy klikalnymi elementami wyświetlanymi na urządzeniach mobilnych.

    User Experience (UX) – zadbaj o swoich odbiorców

    Od lat obserwujemy, jak coraz większą rolę w pozycjonowaniu odgrywa User Experience (UX), czyli doświadczenie użytkownika. Strategia SXO łączy w sobie działania SEO oraz poprawę konwersji poprzez optymalizację strony pod kątem rzeczywistych potrzeb użytkownika.

    Intuicyjna nawigacja, czytelna struktura strony, użyteczny i zachęcający jednocześnie design – to wszystko wpływa na widoczność w wynikach wyszukiwania Google. Firma premiuje witryny, które zapewniają swoim użytkownikom angażujące i przystępne doświadczenie.

    Co możesz w związku z tym zrobić? Zadbaj o czytelność treści, stwórz jasne i zrozumiałe menu, unikaj zbyt wielu reklam i elementów, które mogą irytować, a w miarę możliwości również testuj rozwiązania na stronie z użytkownikami. Pamiętaj, że UX jest mniej o wyglądzie, a bardziej o użyteczności danej strony. Użytkownicy powinni łatwo znaleźć to, czego szukają, a elementy interaktywne powinny zwiększyć zaangażowanie i czas spędzony na stronie.

    Informacje biznesowe – pozwól Google poznać Twoją firmę

    W rankingu Google mają się pojawiać rzetelne i aktualne informacje. Myśląc o czynnikach rankingowych w SEO, uzupełnij profil firmy w Google – dodaj wszystkie istotne dane takie jak adres, telefon, godziny otwarcia, zdjęcia, opinie klientów, a zadbasz o to, by Twoja firma była dobrze widoczna w lokalnych wynikach organicznych.

    Dlaczego jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu? Ponieważ wskazuje, w jakim stopniu możesz obdarzyć daną stronę zaufaniem. Użytkownicy chcą mieć pewność, że firma, od której kupują produkty lub usługi, jest wiarygodna (ale chcą też po prostu wiedzieć, czy jak przyjdą o określonej godzinie do stacjonarnej lokalizacji, to nie zastaną zamkniętych drzwi).

    Regularnie aktualizuj dane i odpowiadaj na opinie swoich klientów. W ten sposób nie tylko wpływasz na pozycję strony, ale również budujesz zaufanie i zachęcasz użytkowników do tego, by korzystali z Twoich usług.

    Co będzie wpływać na SEO i ranking w przyszłości?

    Jeśli czujesz się, jak na rekrutacji, to uspokajamy – nie jest to pytanie o to, „gdzie widzisz się za 5 lat”.

    Branża zmienia się dużo szybciej.

    Dzięki wyszukiwaniu głosowemu zapytania użytkowników stają się dłuższe i bardziej skomplikowane, jeszcze bardziej wymuszając krótsze, precyzyjniejsze i treściwsze formy przekazu. Co więcej, jeśli chcą się czegoś dowiedzieć, mogą skorzystać nie tylko z wyszukiwarki Google, ale również z jednego z narzędzi, które bazuje na LLM (dużych modelach językowych), np. chatu GPT.

    Ponieważ sztuczna inteligencja już teraz generuje odpowiedzi na pytania użytkowników bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, nie unikniemy zmian w branży SEO. Google AI Overview już teraz odpowiada na coraz bardziej złożone zapytania. Stajemy w obliczu sytuacji, w której z jednej strony wzrasta procent użytkowników korzystających ze sztucznej inteligencji, a z drugiej rosną obawy dotyczące wiarygodności tego, co generuje. W związku z tym tylko w obszarze contentu możesz liczyć na:

    • jeszcze większy nacisk na treści eksperckie, które będą bazować na rzetelnej wiedzy, artykuły, które wyczerpująco omawiają dany temat, szczególnie w przypadku tematów YMYL (Your Money or Your Life),
    • jeszcze większe znaczenie autorytetu i wiarygodności, ponieważ użytkownicy będą szukać potwierdzenia, że informacje pochodzą z wiarygodnego źródła.

    Podsumowanie

    Nie musisz codziennie sprawdzać, jakie są najważniejsze czynniki rankingowe SEO, ale jeśli chcesz zapewnić Twojej witrynie odpowiednią widoczność, trzymaj rękę na pulsie. Dlaczego? Pozycjonowanie stron internetowych to proces, który wymaga dużej elastyczności i dostosowania się do zmian w algorytmach, sposobach wyszukiwania informacji przez użytkowników, czy wpływu sztucznej inteligencji na branżę.

    Nie znamy wszystkich czynników rankingowych SEO, ale wiemy, które z nich są szczególnie ważne. Skup się na jakości contentu, technicznych aspektach SEO, pozytywnym doświadczeniu użytkowników oraz linkowaniu. Nie działaj zero-jedynkowo, tylko obserwuj, co działa, szukaj sposobów, by skuteczniej optymalizować stronę pod kątem wyszukiwarki i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku nowych technologii.

    Was the article helpful?

    Rate our article, it means a lot to us!

    (4.86/5), 21 votes

    Let's talk!