Table of contents
Zarządzanie strategią jest wymagające i skomplikowane, ale jednocześnie bazuje na prostych zasadach. Marketing 4P to jedno z podstawowych narzędzi w branży, które pozwala je zrozumieć. Co prawda sama koncepcja pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, ale nadal może pomóc w efektywnym planowaniu wszystkich działań w ramach strategii marketingowej. Szybko przekonasz się, że nie jest to wyłącznie kwestia nostalgii!
Co to jest 4P w marketingu?
4P to skrót od czterech elementów, które stanowią fundament podejścia znanego w branży pod nazwą marketing mix. Co to są dokładnie za elementy?
- Product (produkt) – co oferujesz swoim konsumentom? Czego chcą lub potrzebują?
- Price (cena) – ile klient zapłaci za Twój produkt lub usługę? Jak będzie wyglądała Twoja strategia cenowa?
- Place (dystrybucja) – gdzie klient znajdzie Twój produkt? W jaki sposób spotka się z Twoją marką?
- Promotion (promocja) – jak poinformujesz klientów o swoim produkcie? W jaki sposób będziesz się komunikować z odbiorcami?
Model 4P w marketingu nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Owszem, składa się z czterech elementów, ale są one od siebie zależne i wzajemnie na siebie wpływają, nadając ostateczny kształt strategii marketingowej firmy.
1. Produkt – serce Twojej strategii marketingowej
Produkt to wszystko, co oferujesz – od fizycznych przedmiotów po usługi czy rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania klientów. Ich zrozumienie odgrywa kluczową rolę w procesie późniejszego budowania świadomości marki.
Koncepcja marketing mix 4P pozwala ograniczyć ryzyko wprowadzania na rynek produktów i usług, których nikt nie chce – to oznacza, że trzeba upewnić się, że dany pomysł rozwiązuje problem klienta i będzie miał odzwierciedlenie w sprzedaży, np. stworzenie aplikacji cukierniczej pomaga dobierać smaki kremów i dodatków do tortów.
Źródło: https://www.ptiszu.com/aplikacja/
2. Cena – więcej niż liczba w koncepcji 4P
Cena to nie tylko kwota, jaką klient zapłaci za produkt, ale także sposób, w jaki postrzega jego wartość. Należy ją dostosować do konkurencji, jakości produktu i oczekiwań klientów, a następnie zapewnić konsumentom takie doświadczenie, jakiego oczekują w związku z ceną, którą proponuje firma.
Marki takie jak Monika Kamińska są w stanie utrzymać się na rynku mimo wysokiej ceny, ponieważ są spójne w każdym punkcie styku z klientem – nawet jeśli mierzą się z dylematami, które wynikają ze specyfiki udziału w rynku (np. jak zrównoważona moda może odnaleźć się w rzeczywistości Black Friday?). Formuła 4P w marketingu pozwala realistycznie ocenić potencjał cenowy produktu.
Źródło: LinkedIn
3. Dystrybucja – gdzie i jak firma dostarcza produkt
Miejsce to sposób dystrybucji produktu. Może to być m.in. sklep stacjonarny, platforma e-commerce, aplikacja mobilna czy media społecznościowe. Najistotniejsze jest to, aby produkt był tam, gdzie znajdują się jego odbiorcy. Miejsce w zasadzie 4P oznacza, że firma musi zadbać nie tylko o przestrzeń, w której konsumenci spotykają się z produktem lub usługą, ale również o całą logistykę związaną z ich dostarczeniem.
Czy w związku z tym dostawa musi być zawsze natychmiastowa? Niekoniecznie. W związku z rosnącą świadomością społeczną (ale i kosztami związanymi z magazynowaniem towaru) część twórców decyduje się na przedsprzedaż np. ubrań, książek czy kalendarzy, która pozwala dokładnie określić skalę produkcji, ale też sprawia, że klienci otrzymują dany produkt „z opóźnieniem”.
Innym przykładem są praliny Lindt, które choć nadal postrzegamy jako produkt z wyższej półki, stały się częścią asortymentu Lidla – dyskontu, ale jednak pozycjonującego się jako sieć ze starannie wyselekcjonowaną ofertą, dzięki czemu Lindt nadal trzyma się swojego wizerunku czekolady premium.
4. Promocja – jak przyciągnąć i utrzymać uwagę odbiorców?
Boisz się, że wyskakujesz klientom z lodówki? To w większości przypadków nieuzasadniona obawa przedsiębiorców i twórców. Działania promocyjne są niezbędnym elementem skutecznej strategii marketingowej, która obejmuje m.in. content marketing, branding, identyfikację wizualną i PR. Komunikacja w ramach tych działaniach wymaga z jednej strony ciągłego informowania o tym, co firma oferuje, a z drugiej strony, w jaki sposób ta oferta rozwiązuje problemy klienta lub zapewnia mu wartość.
To, co jest szczególnie istotne, to spójność przekazu, która powinna być widoczna również w pozostałych elementach marketingu 4P. To wszystko musi oczywiście spotkać się ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów, dynamiką rynku, a nawet okolicznościami społeczno-politycznymi.
Podsumowanie
Czy basic marketing, do którego z pewnością należy koncepcja 4P, nadal znajduje zastosowanie w biznesie? Podejście odnosi się do fundamentalnych dla sprzedaży elementów, dlatego bez względu na okoliczności będzie dobrym punktem wyjścia do stworzenia komplementarnej strategii działania.
Bez produktu, ceny, miejsca i promocji trudno byłoby mówić o jakichkolwiek zyskach. Dzisiaj, przy takim nasyceniu rynku, szczególnie dobrze widać, jak brak tych podstaw wypycha z obiegu firmy, którym zabrakło dobrego researchu i zrozumienia, jak skutecznie budować przewagę konkurencyjną.
Was the article helpful?
Rate our article, it means a lot to us!